Recenze - Paměti countrymana: Tomáš Linka zpíval písně Cashe i Stones

Tomáš Linka se na události dívá s nadhledem. Snímek Jana Handrejcha, Právo

Literatura

Kniha Paní má se má, paměti countrymana je biografií hudebníka Tomáše Linky. Jeho kariéra je spojená především s kapelami White Stars, Greenhorns (Zelenáči), Fešáci, Kanafas a Přímá linka. Protože se na profesionální hudební scéně pohybuje od roku 1972, má témat k vyprávění víc než dost.

linka titulPrvní, co čtenáře příjemně překvapí, je rozsah publikace. Má charakter krátké stručné výpovědi zabývající se jen podstatnými údaji, takže ji lze přečíst jedním dechem. Autor je při vyprávění vtipný a pečlivý.

Dovíme se, že Tomáš Linka svůj první text Jarní zpráva (na albu Písně větru z hor) napsal k písni, kterou v originále zpíval Tommy Cash, mladší bratr Johnnyho.

Jeho nejslavnější skladba Paní má se má, jež dala i jméno knize, zase pochází z repertoáru Johna Denvera. Ovšem nejpřekvapivější je bezpochyby informace, že oblíbenou Doktore, pomozte (z repertoáru Fešáků), pojednávající o klokanovi s tyčí, napsali Rolling Stones jako Dear Doctor.

Odstup a nadhled

linka 1Autor se nevyhýbá ani negatívním stránkám. Popisuje problematické vztahy mezi muzikanty. Vrací se ke svým neshodám s Janem Vyčítalem, které vyústily v jeho odchod a pozdější angažmá ve Fešácích. Na druhou stranu připomíná, že mu je vděčný za to, že ho jako mladíka vzal do kapely.

Největším kladem knihy je, že se Tomáš Linka dívá na všechny události z odstupu a s nadhledem. Nikoho nevyzdvihuje a nikoho jednostranně nehaní. Na konci knihy se v jedné kapitole zabývá také countryovou módou. Vypráví o tom, jak se v jednotlivých skupinách a časech měnila a jak se proměňovala i u něho samotného.

Stejně tak netypická pro hudební biografie je pasáž, v níž dává čtenáři vodítka pro poslech u nás málo známých interpretů moderní americké country.

Autor: Jan Šída
Zdroj: Právo

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny