Recenze - Příběh československé legendy, na suchu i ve vzduchu

Literatura

Monografická a fotografická publikace Davida Hlouška Století Avie 1919 - 2019, kterou před koncem roku 2019 vydalo nakladatelství Olympia, podrobně mapuje historii významné československé značky. Provede čtenáře všemi důležitými událostmi od založení firmy v roce 1919 až po současnost. V prvních kapitolách se věnuje letecké výrobě a důležitým úspěchům na poli předválečné letecké konstrukce. Značná pozornost je věnována také období 2. světové války, během níž musela firma vyrábět letadla a letecký materiál pro německé okupanty - průmysl a Luftwafe.

Publikace Století Avie 1919 - 2019 dále podrobně a pečlivě mapuje poválečný vývoj, kdy z výrobních prostor firmy Avia vedle letadel poprvé vyjížděly i nákladní automobily. Následující kapitoly popisují licenční výrobu letadel sovětského původu a také přibližují zajímavé, leč mnohdy nerealizované, letecké i automobilové projekty z padesátých a šedesátých let 20. století. Nechybí samozřejmě ani zásadní zlom z 60. let, kdy Avia začala vyrábět lehká užitková vozidla Saviem ve francouzské licenci, což mělo zásadní vliv na její další vývoj až do současnosti.

stoleti avie predsadkastoleti avie 2Jak již název knihy napovídá, autor na 368 stránkách provede čtenáře historií značky i firmy od jejího počátku v roce 1919, kdy ji založili konstruktéři Pavel Beneš a Miroslav Hajn, až po žhavou současnost. První kapitoly se věnují přerodu malé firmy s truhlářskými zakázkami, výrobou vrtulí a drobnými opravami letadel v jednoho z nejvýznamnějších výrobců letadel pro civilní i vojenské použití v tehdejším Československu a Evropě.

Čtenáři se rovněž dovědí mnoho informací za zákulisí společnosti, o tom, jak se v Avii žilo a pracovalo, včetně bohatého fotografického materiálu. Publikace také popisuje změny po roce 1989, privatizaci společnosti, přechod do soukromého vlastnictví a samozřejmě také nově se rodící automobilové projekty. Nechybějí ani osobní zkušenosti autora v Avii, popisující poslední změnu vlastníka, znovuzrození značky vroce 2016 a další vývoj až do dnešních dnů...

stoleti avie titulTady je na místě zastavit se u osobnosti autora. Knihu napsal David Hloušek, dlouholetý zaměstnanec společnosti a zasvěcený badatel, široce obeznámený s děním kolem značky Avia i podniku. Z každé stránky, každého řádku je znát, že David Hloušek je autorem nejenom znalým a poučeným, ale také to, že monografii Století Avie 1919 - 2019 psal skutečně srdcem.

Bohatá černobílá i barevná fotografická výbava knihy její hodnotu dále navyšuje a posouvá ji do špičkové kategorie. Jistě ji ocení například i modeláři klasičtí či kitaři, kterým bude nápomocna při dohledávání nejrůznějších detailů jednotlivých modelů a variant, až již letadel či automobilů.

Výpravná monografická publikace Století Avie 1919 - 2019 se určitě stane ozdobou knihoven všech, kteří se zajímají o dopravní techniku obecně či o vývoj a historii našich firem a značek, které spoluvytvářely a i nadále vytvářejí dobrý obraz dříve Československa, nyní České republiky ve světe.

Text a snímky: Miroslav Moravec

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny