Recenze - Rozvodovost a střídavka budou i v budoucnosti

Petra Hůlová napsala novou knihu. Snímek Milana Malíčka, Právo

Literatura

Petra Hůlová patří svým sofistikovaným způsobem zpracování nejčastěji rodinných témat ke stálicím české literární scény. Do hlubin problémů české rodiny nahlédla i ve svém nejnovějším románu. V knize Zlodějka mýho táty reflektuje rozvod a střídavou péči z pohledu desetiletého Mikyho.

Padesátiprocentní rozvodovost a střídavá péče se pro Petru Hůlovou stala tématem, které nahlíží perspektivou desetiletého chlapce, prostředního ze tří sourozenců. Situaci, v níž si jeho otec našel novou partnerku, vidí jako jasnou tátovu zradu, jeho partnerku jako „hnusnou macechu“, nové nevlastní sourozence jako „parchanty“.

Škodí kdykoli dostane příležitost a ve své dětské podlosti nezná hranice. Nová situace je pro něho neakceptovatelná a nerozumí tomu, proč prostě vše nemůže být tak, jako dřív.

Právě vyprávěním z perspektivy chlapce a jeho exponovaným sobectvím upomíná Hůlové kniha psaní Petry Soukupové. Ta vystavěla podobného hrdinu v jedné z novel v knize Zmizet i ve svém posledním románu Nejlepší pro všechny. Obě se na rodinnou situaci dívají dětskýma očima, očima „oběti“, která se musí na novou situaci adaptovat a nezvládá to.

Pozoruhodné je časové umístění děje románu. Podle indicií, jakou je odkaz ke „starým časům, kdy auta jezdila na naftu, vyráběnou z ropy“, se jedná o blízkou budoucnost, neboť hrdinové brázdí sídliště na elektrických koloběžkách, které zrovna zažívají svůj boom.

Zároveň je v textu mnohokrát zmínka o jakýchsi korzetech, které v tomto fikčním světě všichni nosí a nesmějí sundávat, potí se v nich a děti z nich vyrůstají. Proč je postavy nosí a proč je nesmějí sundat, se nedozvíme.

Zajímavá je polarita hlavního hrdiny. Zvenčí jde o bezbranného malého chlapce, který nechce nic víc než mít tátu s mámou zase doma, zároveň se člověku ze své podstaty příčí opovrhovat a vůbec negativně nahlížet na chování desetiletého dítěte. Miky však z čiré nenávisti a pro absenci hranic předvádí kousky, které čtenářem zacloumají a táhnou ho směrem k odporu k tomuto dětskému hrdinovi.

Autorka: Lucie Zelinková
Zdroj: Právo

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny