Recenze - 3 x Karel Sýs

Literatura

Literární žeň tohoto českého soudobého básníka na sklonku roku 2018 je obdivuhodná. V rozmezí několika málo měsíců vydal tři tituly: Deník nalezený pod kapotou, Blahoslavená žízeň a další své verše ke kresbám Kamila Lhotáka ve svazku příznačně nazvaném Amerika.

3 sys 2Karel Sýs, Lhotákův kamarád a spolupracovník (ti dva společně vydali nejeden titul), má na svém tvůrčím kontu jednadvacet básnických sbírek a mnoho dalších knih próz i literatury faktu. S malířem a grafikem Kamilem Lhotákem je spjat pupeční šňůrou obdivu ke staré technice, Verneovu a Branaldovu romantismu i věčné člověčí touze po křídlech a létání. Deník nalezený pod kapotou jest toho svědkem.

Nic lidského Sýsovi ale není cizí, jak potvrzuje jeho toulání po pražských, především vršovických lokálech, z čehož vznikly vtipně glosující dvouverší ke skvělému výběru z celoživotní tvorby doayena našich fotografů Františka Dostála.

3 sys 63 sys 3Blahoslavená žízeň je plná hospodských momentek z časů, kdy se ještě mohlo svobodně v českém pohostinství kouřit, v závěru osmi desítek úsměvných snímků, zařazených do jmenované publikace, jsou i hospodské akty, které vznikly při módní vlně obsluhy „nahoře bez“. František Dostál (* 21. července 1938) s Karlem Sýsem (* 26. července 1946) tvoří rovněž tak sehranou tvůrčí dvojici, jakou byl svého času Sýs s Lhotákem, společně kupříkladu vydali knihy Paříž či Praha zezadu. Františkovi Dostálovi vyšly dvě desítky fotoknih a jako spoluautor se podílel na vydání dalších dvaceti. Přijat byl na více jak tisíci soutěžních salonech po celém světě a patří mezi nejvyhledávanější desítku československých autorů na aukcích výtvarného umění.

Amerika

3 sys 4Jedná se o vrcholnou ukázku Lhotákova kresebného pojetí, kterou tvoří série čtyř set kreseb. Tato ohromná kolekce vznikla na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století, z nichž některé motivy Mistr Lhoták později převedl i do olejomalby. Každý ze sta listů série je rozdělen do čtyř obrázků, ve kterých autor evokuje svoji osobitou představu podoby i života země, v které sice nikdy nebyl, ale již se obdivoval pro pitoresknost krajiny a zvláště velkoměst, jež mu svým technicistním uspořádáním naplňovaly jeho individuální vizi dokonalé technické revoluce. Uměnímilovná veřejnost měla možnost výběr z kreseb cyklu Amerika vidět před krátkým časem v pražské Knupp Gallery. Sběratelskou záležitostí se ihned stal výstavní katalog, v němž byla část Lhotákových kreseb z tohoto cyklu poprvé publikována se Sýsovými básněmi a o něco později inspirovala Karla Sýse ke knižnímu vydání svazku Amerika.

3 sys 5Jak říká v doslovu knížky publicista Jaromír Pelc, znalec Lhotákova díla, Sýsovy dvojverší malířovu dílu dávají nový rozměr a podněcují k jeho svěží, alternativní „četbě“. Básnicky suverénní směs postřehů, moralit, rčení i evokací či odkazů na ten nebo onen artefakt Lhotákova světa, přísloví, nápadů a ozvuků – to vše podivuhodně souzní s Lhotákovým záměrem. I on se vyhýbal popisnosti, nechával fantazii, aby mu otevírala nové pohledy na jeden a tentýž předmět či jevy. Karel Sýs také po svém rozvinul a zvýraznil neverbální vtip nebo situační komiku, pro kterou měl Kamil Lhoták velký talent.

Autor: Ivan Černý

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny