Recenze - Lhotákova reedice (nejenom pro děti)

Literatura

Svého času byla knížka Na suchu a ve vzduchu určená mládeži od deseti let, nyní po ní nejspíše nejraději sáhnout děti dětí původních čtenářů – milovníci a sběratelé díla jedinečného českého malíře a grafika Kamila Lhotáka. Držíme v ruce ještě tiskařskou černí vonící publikaci Na suchu a ve vzduchu, jejíž osud má story, neboli příběh, jak se dnes moderně říká. Prvně totiž vyšla v roce 1940, dnes o rovných 78 let později, a to díky spolupráci Spolku přátel Kamila Lhotáka a nakladatelství Globus Internacional, které ji zařadilo do své edice Miraculum Octavum Mundi.

lhotak na suchu 1 alhotak na suchu 2 aObrovskou zásluhu na jmenované reedici má i obdivovatel, spolupracovník a později také přítel Kamila Lhotáka, básník Karel Sýs. Ten se s Mistrem Lhotákem osobně seznámil v roce 1969, kdy vydal soubor poezie Newton za neúrody jablek, ve které Kamilu Lhotákovi, okouzlen jeho tvorbou, věnoval jednu z básní.

Vzhledem k tomu, že oběma tvůrcům kolovala v žilách stejná krev, jako třeba v Julesi Verneovi či Adolfu Bornovi, našli v sobě brzy zalíbení, což zanedlouho neslo ovoce v podobě Sýsových dalších knih, ilustrovaných Kamilem Lhotákem.

lhotak na suchu 3 alhotak na suchu 4 aV roce 1976 lovec informací Karel Sýs objevil v jednom z pražských antikvariátů unikát – jmenovanou knížku, napsanou a ilustrovanou Kamilem Lhotákem, která vyšla v onom čtyřicátém roce. Potěšený autor, tohoto vydání nemaje ani ve své knihovně, ji podepsal a věnoval Sýsovým synům Pavlovi a Davidovi, tehdy šestiletému a teprve měsíčnímu. Dnes oběma klepe na dveře pátý křížek a i oni byli nadšeni novým vydáním v roce 2018. Za oněch zmíněných 78 let uteklo ve Vltavě spousta vody. Změnil se svět i technika, především ta dopravní, jenž byla celoživotním Lhotákovým námětem. Snad právě i proto jsou dodnes jeho romantické malby a kresby mimořádně sběratelsky oblíbené.

Skvělý nakladavatelský počin

Současné vydání se od původního liší formátem, který Lhotákovou práci povýšil na bibliofilii s odpovídajícím papírem, grafickou úpravou i tiskem. Vydavatelův záměr je jasný – publikace je především určena sběratelům Lhotákova díla, kteří kromě jeho výtvarných prací shánějí i autorovy knihy a vzpomínky. Až se všímavý čtenář pozastaví nad tím, proč třeba náklad, nebo alespoň jeho určitá část s vloženou grafikou nebo autorským listem či faksimilií, není číslován.

lhotak na suchu 5 alhotak na suchu 6 aJazyk a styl autorova vyprávění zůstal zachován k dobru věci, neboť Kamil Lhoták byl nejenom výtečným ilustrátoren, ale i skvělým vypravěčem. Jeho text, původně určený malým čtenářům, psaný milým a stravitelným slohem, nás uvádí do historie a začátků cyklistiky, přechází k automobilismu a přes balony a vzducholodě se dostává až k letadlům.

Recenzent by se snad mohl pouze pozastavit nad tím, že při svém informačním záběru Kamil Lhoták kupříkladu v historii letectví nezmínil z legendárních postav naší aviatiky Boženku Legerovou nebo Dalibora Vlacha. O slavné vzducholodi Itália s akademikem Běhounkem na palubě ani nehovoře – ale, že by to bylo již dílo protektorátního cenzora v čase jejího vzniku? Ostatně, to nic nemění na kvalitě publikace samotné.

Knížka patří do série autorovy literární tvorby série Kolo, motocykl, automobil, Balon, křídla, vrtule, Z dějiny ponorky, torpéda a potápěcích přístrojů a také slovenského vydání Stanica železných koní.

lhotak na suchu titul alhotak na suchu zs aJiž obálka představované publikace vyvolává nadšení a bezesporu by stála za zapaspartování. Akvarel se vzduchoplavci, představujícími svůj balon široké veřejnosti, otevírá hotový ilustrační poklad, který je v knížce ukryt: Na osm desítek pérovek nejenomže skvěle text ilustruje, ale i vyvolává přání, moci si tak některou z nich vyzdobit pracovnu, byt či jiný interiér.

Nic není nemožné, neboť Miraculum Octavum Mundi souběžné s bibilofilií Na suchu a ve vzduchu nabízí opět ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka sérii finančně přijatelných číslovaných faksimile vybraných Lhotákových ilustrací, včetně razítka Lhotákova podpisu a se slepotiskem emblému Spolku coby záruky pravosti, kterou bude průběžně doplňovat a rozšiřovat.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny