Recenze - Kalendář Františka Letáka je kouskem života...

Výtvarné umění

Adventní čas uzavírá pouť daného roku na jeho cestě zestárnutí v novém letopočtu. Je to neodmyslitelné pravidlo času, rytmu zrození a zanikání, prostě věčného koloběhu lidského a lidských osudů... Naše globalizovaná společnost z tohoto času, který od nepaměti nazýváme časem vánočním, udělala pouťové panoptikum, a z lidí maratón kupujících štvanců.

letak mares 1letak mares 2Kdy a kde se zastavit, nadechnout, zapřemýšlet, oslovit sebe sama, udělat si prostor, ve kterém se čas alespoň na chvílí zastaví v celé své nezadržitelné věčnosti a je nám dovoleno být nefalšovaně námi?

Na tuto otázku znám jednu odpověď, samozřejmě, jednu z mnohých.

Nakladatelství Globus International vydalo v edici Miraculum Octavum Mundi, kterou založil a vede Miroslav Moravec, umělecký kalendář akademického malíře Františka Letáka Obrazy 2020.

letak mares 3letak mares 7Kalendářů se s koncem roku vydávají stovky, povedených, průměrných i nanicovatých. Ale proč mluvím právě o tomto? Proč ho chci mít na stěně nad psacím stolem a měsíc za měsícem se s ním procházet budoucím rokem? Protože má v sobě kouzlo města ve kterém žiji, kde katedrály, domy ulice a uličky zůstávají pro ty, kteří přijdou po nás a v obrazech Mistra je jim dovoleno poznat okamžik, který se jinak ztratí v běhu dne. Katedrály, mosty, Vltava i nostalgie rybáře, který, možná loví svou rybku štěstí - ta nikdy není zlatá...

letak mares 4letak mares 5Kalendář Františka Letáka je kouskem života, který pro jeho všudypřítomnost často ani nevnímáme. Míjíme jej a opakujeme jako pozdravení Dobrý den! bez zamyšlení se nad hloubkou řečeného...

Zůstaňme tedy chvíli před číslicemi budoucího času, obklopeni přítomností dvanácti obrazů a přejme si s rokem 2020, aby každý jeho den byl Dnem dobrým.

Kalendář Františka Letáka Obrazy 2020 nám to dovolí. A navíc se může stát i krásným a hodnotným dárkem pro blízké a přátele. Protože vyšel v limitovaném nákladu 300 výtisků není k dostání v běžné distribuci. Nádherný vánoční dárek tak můžete získat buď přímo v autorově ateliéru nebo si jej objednat v kategorii Umělecké kalendáře internetové Galerie myrro, či přímo zde.

letak mares 6Když při objednávce po internetu vepíšete do poznámky Závazné objednávky kód 1703, dostanete kalendář František Leták: Obrazy 2020 se slevou 10 %.

Autor: František Mareš
Snímky Miroslava Moravce

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery