Recenze - Iva Hüttnerová maluje domácí štěstí

Z obrazů Ivy Hüttnerové dýchá klid a pokoj (Nádraží). Zdroj snímku: Archív Ivy Hüttnerové

Výtvarné umění

Herečka a malířka Iva Hüttnerová vystavuje své oleje a grafiky v galerijních prostorách pražské Novoměstské radnice. Výstava Obrázky vznikla u příležitosti jejích prosincových sedmdesátin a je k vidění do neděle 20. ledna 2019.

Svět v dílech Ivy Hüttnerové je světem veskrze romantickým, a hlavně nedotčeným moderní civilizací. Malířka přiznává inspiraci dávno minulými časy, kdy dámy nosily klobouky a pánové se předháněli v galantnosti.

Výtvarně vychází především z odkazu naivního umění, hlavně z rukopisu Henriho Rousseaua. Ale také z raných renesančních mistrů, především tam, kde se objevují biblické motivy. Adam a Eva na jejím obraze leží pod jabloní a meditují o hříchu společně s hadem. Přízračná zamžená krajina v dáli evokuje Leonardovy obrazy.

Hlavním těžištěm její tvorby je vztah mezi mužem a ženou zasazený do kulis plných psů i koček, často doprovázený tragikomickou situací. Takový je třeba souboj dvou dam v negližé o jednoho muže. První drží samopal sten gun a druhá revolver. Chlápek je zastlán v duchnách a trpělivě čeká, jak to dopadne. Opodál bloumající sekundant s doktorem dávají duelu oficiální charakter.

Autorka si všímá i významných osobností naší kultury. Malíř Jan Zrzavý důstojně kráčí na jejím oleji zasněženými malostranskými uličkami s obrazem v podpaží za doprovodu dvou pouličních koček. Spisovatel Karel Čapek zase stojí se psem Dášeňkou na lávce přes potok u domu ve Staré Huti a rozjímá.

Právě fantazie je tím hlavním hnacím motorem malířky. Díky ní může skládat vedle sebe různé významové roviny tak, aby výsledná kompozice pohladila člověka hlavně po duši.

Autor: Jan Šída
Zdroj: Právo

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery