Recenze - Viděno třemi (ženami)

Zuzana Pfauserová před jedím ze svých vystavovaných obrazů

Výtvarné umění

Jedinečná pražská Latin Art Gallery, sídlící vedle pasáže Vlasty Buriana na rohu Jungmannovy třídy směr Karlovo náměstí, jíž déle jak pět let plní svou ideu: Propagovat to nejlepší z latinskoamerického a mezinárodního umění ve střední Evropě. Během jmenovaného období uměnímilovné veřejnosti představila, kromě více jak 80 nejrůznějších kulturních akcí, včetně křtů knih či ochutnávek vín a gastronomie, přes 40 individuálních i skupinových výstav současného umění, od obrazů až po videoart.

videno tremi 1videno tremi 2Březen 2018 ve svém nabitém programu věnovala Latin Art Gallery třem umělkyním, jejichž dílo přilákalo velké množství návštěvníků galerie. Dvě Češky a Syřanka, rodačka z válkou zničeného Homsu, se zdařile prezentovaly průřezem ze své současné tvorby. Jejich curriculum vitae přiblížila ve svém úvodním slovu na vernisáži Krystýna Toumova.

Ta dělá to, a ta zas ono, a dohromady udělají moc

Randa Hajal, jejíž „portréty“ zvířat vyjadřují autorčin pohled na svět, formovaný válkou v Sýrii a pocitem, že žijeme v džungli, studovala v roce 1988 výtvarné umění a poté působila dva roky jako učitelka. Zúčastnila se několika výstav s olejovými portréty a bronzovými sochami. Její dílo často vypráví o bojích a násilí. Během války se Randě Hajal podařilo přestěhovat s rodinou do České republiky, kde dnes žije a tvoří. Výstava v Latin Art Gallery je její první v ČR.

videno tremi 3videno tremi 4Soňa Toumová je z jmenované trojice malířek nejzkušenější a má za sebou i desítku výstav. Tato rodačka z Podkrkonoší si pod vedením akademické malířky Věry Štefové osvojila portrét, figuru i krajinu či zátiší. Ve své tvorbě se ráda vrací do Krkonoš, odkud čerpá přírodní motivy. Barevnost ročních období v horských i podhorských oblastech zachycuje štětci a olejovými barvami s bohatou škálou odstínů. Častým jejím námětem je ale i moře, které ji poskytuje nekonečné varianty mnohačetného ztvárnění, ale láká ji i figurální tvorba.

videno tremi 5videno tremi 6Zuzana Pfauserová pochází ze starého Města u Uherského Hradiště, kde také prožila své dětství a mládí. Již jako děvčátko ráda kreslila a malovala. Vztah k výtvarnému umění a radost z tvorby objevovala díky svému otci, věnujícímu se především olejomalbě. V rodném městě absolvovala výtvarný obor na tehdejší LŠU. Po studiích na gymnáziu se zaměřila na studium učitelství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 1992 úspěšně dokončila studijní obor výtvarná výchova, který dodnes vyučuje na jedné z žižkovských škol.

V průběhu života se měnil její pohled na výtvarné techniky. Zatím co v mládí ji oslovila volná kresba a grafika nebo koláže, v dospělosti prošla obdobím vitrážní malby a v současnosti se věnuje olejomalbě a kombinovaným technikám.

Na své první oficiální autorské výstavě, v Latin Art Gallery, se prezentovala Zuzana Pfauserová (na fotografii u svého díla) vyzrálým uměním až snových krajin, potvrzujících autorčino přiznání, že její inspirací je jí zejména duchovní svět člověka.

videno tremi 9Výstava tří...

...sklidila velký potlesk, a to jak návštěvnický, tak recenzentů z médií, zabývajících se výtvarným uměním. Jen tím potvrdila úspěšnost a životaschopnost samotného galerijního projektu, kde Latin Art Gallery dlouhodobě usiluje o kulturní dialog, jehož prostřednictvím chce galerie přispět ke vzájemnému porozumění mezi vzdálenými světy a českou veřejností.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív

Další recenze výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

videno tremi 7videno tremi 8