Recenze - Černobílé kresby Adolfa Hoffmeistera ukazují pestrý svět za hranicemi i umění karikatury

Vítězslav Nezval podle Adolfa Hoffmeistera. Zdroj snímku: Galerie Millennium

Výtvarné umění

Pražská galerie Millennium vystavuje kresby, karikatury a koláže Adolfa Hoffmeistera, jednoho z nejvýraznějších kreslířů 20. století. Adolf Hoffmeister vystudoval práva, před válkou utekl do Francie, později žil v New Yorku. Proslavil se karikaturou pátečníků, tedy skupiny okolo T. G. Masaryka a bratří Čapků, kreslil ale i postřehy z dalekých cest, karikatury osobností 60. let a věnoval se také kolážím. Výstava vesměs černobílých kreseb a barevných koláží potrvá do neděle 10. září 2017.

Vystudoval práva, tužkou a perem ale uměl svět kolem sebe zachytit tak, jak to žádný paragraf nikdy nedokáže.

Adolf Hoffmeister (* 15. srpna 1902; + 24. července 1973) patří dodnes ke kreslířům s jemným smyslem pro humor a virtuózní výtvarnou zkratkou.

Nikterak velká pražská malostranská galerie Millennium nyní vystavuje soubor Hoffmeisterových kreseb, náčrtků, ilustrací, karikatur a koláží.

Díky svému postavení měl Hoffmeister možnost cestovat, zásadní část výstavy tak tvoří kresby s detailně vyvedeným životem v různých částech světa, například v Benátkách či v Japonsku.

hoffmeister parizAsijskému stylu Hoffmeister přizpůsobuje i linku, japonské kresby tak místy připomínají kaligrafii. Vystavené práce vycházely časopisecky i knižně, ostatně knihy Mrakodrapy v pralese, Paříž a okolí nebo Vyhlídka z pyramid lze dodnes sehnat v antikvariátech.

Výstava zahrnuje také kolekci kreseb významných osobností šedesátých let, které jsou datované přesně k osudnému roku 1968.

Karikatury Josefa Škvoreckého, Ludvíka Vaculíka nebo Václava Havla vyšly jakou součást knížky rozhovorů A. J. Liehma Generace.

"Tyto kresby jsou pamětí uhasínající naděje a zároveň přehlídkou některých osobností, které se staly v dalších letech ohnisky vzdoru proti normalizačnímu režimu," píše galerie Millennium v doprovodném textu.

hoffmeister trnkaAdolf Hoffmeister byl od počátku členem umělecké skupiny Devětsil, měl rád dadaismus a avantgardu. Spolupracoval s Osvobozeným divadlem, přispíval do novin a časopisů, přátelil se s básníkem S. K. Neumannem a mnoha dalšími vesměs levicově smýšlejícími intelektuály.

S nimi, stejně jako se spřátelenými zahraničními umělci - například fotografem Manem Rayem -, sdílel entuziasmus dvacátých let minulého století.

V kontrastu s Hoffmeisterovými radostnými ranými kresbičkami tak stojí ponuré koláže z přelomu 60. a 70. let, kdy nejen Hoffmeistera sžírala politická situace. Dobře je to vidět třeba na koláži Smrt všude číhá na děti z roku 1970.

Autorka: Hana Slívová
Zdroj: magazin.aktualne.cz

Další recenze výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery