Recenze - Tři výtvarníci proti strachu z prázdnoty

Obraz Velká Pieta Martina Němce evokuje pop art i komiks. Snímek Jana Šídy, Právo

Výtvarné umění

Výstava pojmenovaná 3 x Němec, kterou je možné vidět do neděle 3. září 2017 v Muzeu a Pojizerské galerii Semily, představuje tvorbu tří výtvarníků pokrevně svázaných. Nejznámějším z nich je bezpochyby malíř a hudebník Martin Němec, jemuž dělá garde jeho otec, malíř i restaurátor Josef, a syn, grafik Jan.

Josef Němec (* 8. května 1922; + 22. července 2000) představuje na výstavě nejen klasické obrazy, ale také mozaiku či prostorové objekty. Umělecky vychází z výtvarné moderny poloviny dvacátého století. Sahá ke snovosti surrealismu, hranatosti kubismu nebo nejednoznačnosti symbolismu.

3x nemec1Svorníkem všech jeho děl je zvláštní nehmatatelné tajemno. Evokuje ho především volba barev. Ty mají potemnělé odstíny a halí dané téma do soumračného oparu.

Martin Němec naopak sází na výraznou barevnost. Vzhlíží se v jedovatosti barev pop artu i komiksové dynamice figury. Obraz Velká Pieta z roku 2010 proporcemi postav evokuje spíše magazínovou tvorbu kreslířů. Ovšem díky tomu může i do rozměrných pláten dostat pohyb a životnost.

Jan Němec prezentuje užité umění, přesně propagační grafiku ve formě filmových plakátů či reklamních motivů.

Pomyslně ve své tvorbě kříží dědův smysl pro krásu jednoduchosti tvaru a otcovo pochopení výtvarné řeči barev. Jeho plakáty se opírají především o stručnost a jasnost podané informace.

Třeba ten k Formanově filmu Hoří má panenko využil nosné téma volby královny krásy. Proto výtvarník zvolil coby centrální motiv dívčí tělo ve spodním prádle s logem filmu na nahém břiše.

3x nemec kanyzaNa vernisáži hovořil herec a malíř Jan Kanyza o tom, že umění by mělo překonávat fenomén nazvaný horror vacui, tedy strach z prázdnoty.

A dodal, že po zhlédnutí výstavy musí dát této teorii za pravdu. Buď jak buď, můžeme na něj zapomenout aspoň po dobu, co se díly kocháme v galerii.

Autor: Jan Šída
Zdroj: Právo

Další recenze výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery