Sen v modré od Josefa Palečka si pohrává s fantaskní imaginací. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Výstava 100+1 Hollar, která v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích trvá do neděle 19. srpna 2018, vznikla ke sto prvnímu výročí založení Sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Navazuje na expozici Hollar dnes, jež proběhla na konci roku 2018 v pražském Obecním domě.

Luboš Drtina umí pracovat s křivkou v geometrickém tvaru. Zdroj snímku: Katalog výstavy

V Západočeské galerii v Plzni je do neděle 26. srpna 2018 vystavena tvorba grafika, ilustrátora a vydavatele Luboše Drtiny. Expozice nese název Podtrženo s podtitulem grafické práce, ilustrace, autorské knihy, volná tvorba, takže každý příchozí okamžitě ví, co ho v galerii čeká.

Výtvarník Jaroslav Eduard Dvořák. Snímek Jana Šídy, Právo

Pražská Galerie Millennium připravila výstavu Obrazy a objekty Jaroslava Eduarda Dvořáka, jež trvá do pondělí 2. dubna 2018. V komorním prostoru je návštěvník konfrontován s většinou velkoformátovými obrazy i s výraznou hmotou originálně pojatých skulptur.

Petr Pastrňák pracuje s klasickou výtvarnou technikou (Bez názvu). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Východoasijská kaligrafická tvorba je základním inspiračním zdrojem výstavy Energie prvotní čáry – Gesto, rytmus, pohyb v současném českém umění, kterou zrealizovala Galerie moderního umění v Hradci Králové. Díla dvanácti tvůrců, mezi nimiž jsou například Jiří Černický nebo Margita Titlová-Ylovsky, lze vidět do neděle 27. května 2018.

Zuzana Pfauserová před jedím ze svých vystavovaných obrazů

Jedinečná pražská Latin Art Gallery, sídlící vedle pasáže Vlasty Buriana na rohu Jungmannovy třídy směr Karlovo náměstí, jíž déle jak pět let plní svou ideu: Propagovat to nejlepší z latinskoamerického a mezinárodního umění ve střední Evropě. Během jmenovaného období uměnímilovné veřejnosti představila, kromě více jak 80 nejrůznějších kulturních akcí, včetně křtů knih či ochutnávek vín a gastronomie, přes 40 individuálních i skupinových výstav současného umění, od obrazů až po videoart.

Ivan Komárek, Spolužačka Andrea, 1982

Galerie výtvarného umění v Chebu nabízí zájemcům do neděle 1. dubna 2018 výstavu, která je neobvyklou sondou do českého umění 70. a 80. let minulého století. Tématem jsou diplomové práce malířů a sochařů na pražské Akademii výtvarných umění (AVU) v letech 1969 až 1989. Je obdivuhodné, kolik se podařilo dohledat obrazů a soch a shromáždit je v Chebu.

Další články...