Vítězslav Nezval podle Adolfa Hoffmeistera. Zdroj snímku: Galerie Millennium

Pražská galerie Millennium vystavuje kresby, karikatury a koláže Adolfa Hoffmeistera, jednoho z nejvýraznějších kreslířů 20. století. Adolf Hoffmeister vystudoval práva, před válkou utekl do Francie, později žil v New Yorku. Proslavil se karikaturou pátečníků, tedy skupiny okolo T. G. Masaryka a bratří Čapků, kreslil ale i postřehy z dalekých cest, karikatury osobností 60. let a věnoval se také kolážím. Výstava vesměs černobílých kreseb a barevných koláží potrvá do neděle 10. září 2017.

Obraz Velká Pieta Martina Němce evokuje pop art i komiks. Snímek Jana Šídy, Právo

Výstava pojmenovaná 3 x Němec, kterou je možné vidět do neděle 3. září 2017 v Muzeu a Pojizerské galerii Semily, představuje tvorbu tří výtvarníků pokrevně svázaných. Nejznámějším z nich je bezpochyby malíř a hudebník Martin Němec, jemuž dělá garde jeho otec, malíř i restaurátor Josef, a syn, grafik Jan.

Gutfreundovy sochy mají především silný výraz jako například Maska s náhrdelníkem. Zdroj snímku: Katalog výstavy

V plzeňské Západočeské galerii je možné do neděle 17. září 2017 vidět sochařskou tvorbu jednoho z nejvýznamnějších evropských umělců začátku dvacátého století Otto Gutfreunda (* 3. srpna 1889; + 2. června 1927). Expozice, nazvaná prostě a výstižně Sochař, ukazuje portréty, figurativní tvorbu, reliéfy i studijní kresby.

Otto Placht se na obrazech opírá o výraznou barevnost (Bohyně). Snímek Jana Šídy, Právo

Galerie města Kolína představuje až do soboty 23. září 2017 malířskou tvorbu Otty Plachta. Výstava nazvaná Mezi vodami/Obrazy prezentuje plátna, která jsou v drtivé míře inspirovaná umělcovým pobytem v peruánském pralese.

Obrazy Emila Filly mají zvláštní symboliku (Tři ženské akty se psem). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Pardubická Východočeská galerie pojala výstavu Emil Filla a jeho žáci, trvající do neděle 10. září 2017, netradičním způsobem. Sice jako pomyslný souboj, nebo lépe řečeno uměleckou konfrontaci mezi mistrem Emilem Fillou (* 3. dubna 1882; + 7. října 1953) a jeho žáky, které ve čtyřicátých až padesátých letech minulého století vedl v ateliéru monumentální malby na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Obrazy Veroniky Holcové stojí na protikladu barevné plochy a prostoru (Hledač, 2010). Snímek Jana Šídy, Právo

Pražská Villa Pellé hostí do pátku 22. září 2017 kolekci obrazů malířky Veroniky Holcové. Výstava se jmenuje Wild Game/Divočina a odkazuje k faktu, že autorka žije v Kanadě a učarovala jí tamější, lidským faktorem téměř netknutá příroda.

Sedící lvice připomíná strážce babylonských měst (Lvice, 2015). Snímek Jana Šídy, Právo

Rozsáhlá výstava Róna 1997 – 2017, která je k vidění do neděle 29. října 2017 v pražském Domě U Kamenného zvonu, mapuje posledních dvacet let tvorby malíře a sochaře Jaroslava Róny.

Další články...