Ivan Bukovský, Nahoře i dole, 2016. Snímek Petera Kováče, Právo

Malíř Ivan Bukovský (* 7. července 1949) vystavuje do středy 28. února 2018 v prostorách Strahovského kláštera v Praze. Patřil k silné generaci, která se začala v českém výtvarném umění prosazovat v 70. letech minulého století. Její směřování tehdy určovala expresivní figurace, navazující v mnohém na českou a evropskou tradici moderního umění.

Atrakcí výstavy Pavla z Levoče je sv. Jiří bojující s drakem, který byl přivezen do Bratislavy z Levoče. Zdroj snímku: Archív výstavy

Do neděle 18. března 2018 jsou na Bratislavském hradě vystavena díla jednoho z nejvýznamnějších pozdně gotických řezbářů střední Evropy – Pavla z Levoče. Výstava nese název Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha. Na Spiš přišel někdy na konci patnáctého století a natrvalo se usadil v Levoči, kde měl na hlavním náměstí dodnes stojící dům.

Malíř Norbert Grund zpracovává i jemně erotické rokokové téma (Čtyři koupající se dívky). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Malíř Norbert Grund (* 4. prosince 1717; + 17. července 1767) patří mezi zásadní představitele tuzemské rokokové malířské školy. Výstava nazvaná Půvab všedního dne, kterou je možné vidět až do neděle 18. března 2018, zrealizovala Národní galerie v Praze u příležitosti 300. výročí narození a 250. výročí úmrtí.

Museum Kampa otevřelo v pátek 27. října 2017 výstavu s názvem Muž s hořící hřívou! s podtitulem Emil Filla a surrealismus, 1931 – 1939. Výstava zahrnuje i několik děl dalších devíti představitelů českého surrealismu. Imposantní expozici můžete navštívit až do neděle 11. února 2018.

Josef Lada nebyl jen představitelem bílých Vánoc, ale i talentovaným kreslířem. (Ponocný, 1948). Zdroj snímku: Repro Jan Šída, Právo

Ke 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí malíře Josefa Lady (* 17. prosince 1887; 14. prosince 1957) připravila pražská Galerie Tančící dům výstavu Sedmičky Josefa Lady, která trvá do neděle 1. dubna 2018.

Daisy Mrázková umí mistrně zobrazit barevný svět fantazie. Snímek Jana Šídy, Právo

Pražská Villa Pellé je až do neděle 28. ledna příštího roku barevnou pohádkovou říší, kterou díky své fantazii vytvořila spisovatelka, kreslířka a malířka Daisy Mrázková (* 5. května 1923; + 14. prosince 2016). Název výstavy Co by se stalo, kdyby... je inspirovaný jednou z dětských knih, kterou autorka napsala a také ilustrovala.

Animální agresivita symbolizovaná vypálenou šelmou (Štvanice). Zdroj snímku: Katalog výstavy

Pražská Galerie Smečky, kterou provozuje Pražská plynárenská, připravila výstavu Oheň do papíru nezabalíš výtvarníka Svatopluka Klimeše. Expozice, která trvá do soboty 25. listopadu 2017, představuje jeho práce z různých tvůrčích období, aby se prolnula stará i nová díla. V rámci vernisáže byla pokřtěna také stejnojmenná publikace.

Další články...