Bretaň inspirovala v tvorbě i Jana Zrzavého. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Pražská Národní galerie připravila společně s Musée Départemental Breton ambiciózní projekt Bonjour, monsieur Gauguin. Výstava, která trvá do neděle 17. března 2019, chce představit přímou i nepřímou spolupráci mezi našimi a francouzskými výtvarnými umělci v oblasti Bretaně.

Výstava Josef Lada jak ho neznáte, která trvá do neděle 10. února 2019 v kolínském Veigertovském domě, si všímá ne zcela obvyklých děl populárního malíře. Veřejnost ho má často těsně spojeného s romantickými tématy z českých vesnic plných zemitých sedláků, zvířat a veselých pohádkových bytostí.

Některé obrazy Terezie Kolářové působí až apokalypticky. Snímek Jana Šídy, Právo

V Městské výstavní síni Benešov si lze do čtvrtka 22. listopadu 2018 prohlédnout velkoformátové obrazy malířky Terezie Kolářové. Hlavním poznávacím znakem jejích děl je především výrazná barevnost a umělecké zpracování vzájemného vztahu člověka a přírody. Ten je obsažen v posledních dvou projektech, v Kořenech a Survive.

Milovníky díla Kamila Lhotáka, dnes již legendárního českého malíře a grafika, v tomto předvánočním čase jistě potěší nový nástěnný umělecký kalendář pro rok 2019, prostě nazvaný Kamil Lhoták Kresby a ilustrace. Editor Miroslav Moravec, dobře si vědom podobných vydavatelských záměrů, především ze strany Spolku přátel Kamila Lhotáka, sáhl protentokrát do méně frekventované poličky se Lhotákovými díly. Nevybíral tudíž z obrazů, ale z bohatého zásobníku mistrových kreseb a ilustrací ze sbírkového fondu Galerie umění Karlovy Vary.

Kurátorka Eliška Havlová před dobovou fotografií, v jejím středu je František Kupka. Snímek Milana Havla

Malíř František Kupka (* 23. září 1871; + 24. června 1957) byl kvůli omrzlinám stažen z fronty, proto začal podporovat československé bojovníky ze zázemí. Výstava v pražském Museu Kampa připomíná také jeho spolupráci s T. G. Masarykem či Edvardem Benešem.

Arnošt Paderlík staví vedle sebe různé vizuální symboly a odkazy (Zátiší s kočkou a třešněmi, 1973). Zdroj snímku: Katalog výstavy

V Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích lze do neděle 18. listopadu 2018 vidět obrazy a sochy Arnošta Paderlíka (* 1. prosince 1919; + 1. června 1999). Výstava nazvaná Retrospektiva ho chce představit v co nejširším stylovém záběru.

Další články...