Recenze - Čtvrtá Aristokratka už ztrácí vtip

Přebal knižní noviky Evžena Bočka Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Zdroj snímku: Nakladatelství Druhé město

Literatura

Knižní série o poslední české aristokratce Evžena Bočka patří k neustupujícím úkazům na české literární scéně.

Navzdory dokola omílaným žertům a absenci chytřejší pointy či alespoň gradace se stále těší velkému čtenářskému zájmu. Čtvrtý díl s názvem Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka vyšel v rámci podzimního Velkého knižního čtvrtku 18. října 2018.

Blíží se dvacáté narozeniny poslední aristokratky Marie Kostkové z Kostky, v jejímž deníkovém vyprávění se opět ocitáme.

Lovec spirituálních bizarností si objedná loupež lebek jejích předchůdkyň Marie I. a Marie II., což přirozeně skončí řádkou komických situací, v textu zkombinovaných s několika návody na loupež, které připomínají vtipně pojatý nákupní seznam.

Na jednotce intenzívní péče

Marie se v nové knize stihne zasnoubit i dostat svého snoubence na jednotku intenzívní péče. Opět nahlížíme do rodinného života podivné partičky kolem tragického českého zámku.

Evžen Boček při svém psaní čerpá z profesní zkušenosti kastelána, což je i v tomto textu výrazně znát.

Z gusta kritizuje pozornost návštěvníků, jejichž úroveň zájmu dosahuje až k tomu, že většina z nich odchází, aniž by si vůbec zapamatovala název zámku.

Poukazuje skrze nejednu postavu na fakt, že zámecký výklad ani v podobě opředené duchařskými legendami návštěvníky nezaujme.

Humor Evžen Boček vykřesává především z porovnání ušlechtilé představy o životě na zámku s jím předkládanou realitou, podivnou společností duševně ne zcela vyrovnaných jedinců, kteří se oddávají podivným kratochvílím, čekají na vlastní smrt a čtou bulvár.

Nelze tvrdit, že Evžen Boček není vtipný. Je. Ovšem stále stejně, stále dokola, už počtvrté. Křivka humoru díl za dílem mírně klesá a ve čtvrté knize působí už poněkud ohraně, až vyčpěle.

Autorka: Lucie Zelinková
Zdroj: Právo

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny