Recenze - Randy Newman je zpět

Hudba

Skladatel, pianista a zpěvák Randy Newman vydal novou desku po dlouhých devíti letech.

Americký písničkář, držitel několika Grammy i Oscara za filmovou hudbu Randy Newman se v třiasedmdesáti letech rozhodl vrátit na hudební scénu. Vydal proto album ve standardní „vinylové“ délce čtyřiceti minut s názvem Dark Matter, první po dlouhých devíti letech.

randyRandy Newman – jenž kromě jiného jiné složil hudbu ke slavnému filmu Miloše Formana Ragtime – je člověkem, který ve své vlastní tvorbě dbá na tradice. V jeho písních se snoubí nejen ragtime, ale i gospel, blues, jazz, jsou slyšet ozvěny muzikálové scény. Není tak drsný a tvrdý jako Tom Waits ani přímočarý jako Bob Dylan, společnou vypravěčskou školu ale bezpochyby mají. Jeden by neřekl, že autor skladeb k dětským filmům jako Příběh hraček, Příšerky, s. r. o., nebo Fotr je lotr může mít až takový rozhled. Vždyť nejde jen o reminiscence na dávné hudební školy, ale týkají se i současnosti – jedna z písní je tak zaměřena i na ruského prezidenta Vladimira Putina, do níž se promítá řada starých až klasických motivů.

Randy Newman je všestranný umělec, který je schopen si hrát s optimistickými motivy i klesat do hlubin osamění jako v písni Lost Without You nebo Wandering Boy. Uměl to vždy, umí to stále. Takové kultivované návraty je třeba ocenit.

Autor: Dušan Kütner
Zdroj: E15

Další hudební recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery