Eva Bystrianská pátrá po kráse v moderním městském prostoru. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Fenoménem agresívního prorůstání postmoderních průmyslových aglomerací do původního přírodního prostoru se zabývá fotografka Eva Bystrianská.

Snímky Marka Musila z výstavy World od Fire, dokumentující kultovní festival Burning Man

Marek Musil pořídil během několika let tisíce fotografií na různých odnožích kultovního festivalu Burning Man. Společně s kurátorem Janem Kunzem se mu z nich podařilo zvolit záběry, které okamžitě upoutají divákovo oko. Výstava v Leica Gallery je povedená a klidně by si zasloužila i mnohem více prostoru.

Čepinka se štěnětem, 1983. Zdroj snímku: Galerie hlavního města Prahy, Pavel Baňka

Pražský dům fotografie představuje obsáhlou výstavu s názvem Blízkost Pavla Baňky zaměřenou na portréty od osmdesátých let minulého století do současnosti. Autor vychází z tradice ateliérů první republiky, kdy byl důležitý výstup v podobě velmi kvalitního portrétu a autorství bylo potlačeno.

V rámci výstavy byla pokřtěna publikace Kolín 1923 s fotografiemi Jaromíra Funkeho. Knihu pokřtili (zleva) Antonín Dufek z Moravské galerie v Brně, nakladatel Karel Kerlický a Funkeho dcera Miloslava Rupešová. Snímek Jana Šídy, Právo

V Galerii města Kolína je do soboty 30. prosince 2017 k vidění výstava fotografií Jaromíra Funkeho, nazvaná Kolín 1920–1935 / Fotografie. Tvoří ji výběr prací, které mají vztah k městu na Labi. Jde především o snímky z cyklů Čas trvá, Chrám sv. Bartoloměje a Kolínská elektrárna na Zálabí.

Kytarista Norbi Kovács sází v hudbě i fotografii na navození atmosféry. Snímek Jana Šídy, Právo

V Komorním sále kolínského Městského společenského domu vystavuje do neděle 31. prosince 2017 černobílé fotografie kytarista Norbi Kovács. Téměř tři desítky snímků ukazují hudebníka, který působí například v souboru Ivan Hlas Trio, coby vnímavého pozorovatele a obrazového glosátora okolního světa.

Fotograf Pavel Baňka chápe blízkost především duchovně. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Pražský Dům fotografie ukazuje do neděle 7. ledna 2018 dokumentární fotografickou tvorbu Pavla Baňky. Autor na výstavě Blízkost prezentuje díla, která začala vznikat v hlubokých sedmdesátých letech minulého století a přesáhla až do současné doby.

Letos se již po sedmatřicáté konala svitavská Národní soutěž a výstava, věnovaná české amatérské fotografii. Jak novinářům řekl během tiskové konference při příležitosti květnové vernisáže v Městském muzeu a galerii ve Svitavách předseda poroty Josef Ptáček, Národní přehlídka ve Svitavách, která se konala 13. května do 5. června 2017 patří bezesporu k nejprestižnějším fotografickým událostem v České republice. Výstavu mohou během léta dále shlédnout zájemci na šňůře repríz v Praze, Plasech, Turnově i na Slovensku.

Další články...