Glosa - Co dnes dělá... básnířka, improvizátorka a herečka Jitka Osička

Herečka, improvizátorka a básnířka Jitka Osička

Glosa

Život přináší nejednu změnu, zvrat a zároveň nabízí láskyplnou náruč plnou možností pro realizaci a tvorbu. I v prázdninovém čase nadále tvoří žena mnoha tváří, herečka, zpěvačka, improvizátorka a básnířka v jedné osobě. Jitka Osička (rozená Osičková) neustále překvapuje novými autorskými projekty a precizní organizací. Od návrhu po realizaci vytváří nové formy divadelní performance, ve kterých nabízí možnost nových úhlů pohledu na danou věc.

Aktuálně připravuji křest svojí další, již třetí básnické sbírky Kože hadí s ilustracemi akademického malíře Otty Plachta, jenž je často označovanán jako malíř džungle. Jedná se o tematickou poezii zaměřenou na vzájemné propojení amazonského pralesa a lidské bytosti jako jednoho organismu, fungujícího v naprosté symbióze. Křest knihy se uskuteční v prostorách Galerie Miro ve čtvrtek 17. září 2019 od 18:00 hodin. Sbírku vydalo nakladatelství Markéty Harasimové MaHa.

V říjnu 2019 pak můžete navštívit vernisáž malířky Bohunky Waageové v Galerii Nová síň v centru Prahy, při které představím Pohybové obrazy v prostoru (8. října, 18:00 hodin). Dále zkouším komorní činohru v Divadle Kolowrat, jde o oscarové drama Williama Gibsona Dva na houpačce. Režie se ujala Světlana Lazarová a postavu Jerryho Ryana ztvární herec Jan Horák. Premiéra je plánovaná na začátek listopadu 2019.

* * *

Herečka, zpěvačka, improvizátorka a básnířka Jitka Osička se narodila 19. března 1987 v Klatovech. Během své kariéry si vyzkoušela různé typy rolí a divadelních scén v Brně, Praze i Liberci. Po absolvování JAMU se rozhodla zůstat na volné noze a nechat se životem vést. Zahrála si například Funny Brice v muzikálu Funny Girl, Zuzanku ve Figarově svatbě, Marii Callas v Tosce nebo Marii Toufarovou v inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar). Tvoří autorské projekty – Pohybové obrazy – kdy skrze sebe ztvárňuje umělecká díla do prostou s následným výkladem za pomoci zpěvu, tance a herectví na různých vernisážích. Je autorkou Impro Woo večerů kdy na komorních scénách vystupuje ve stylu Onewoman show a s hudebníkem Ondřejem Glogarem improvizuje na dané téma.

Vydala tři básnické sbírky - Sladěno medem, Šacho-tvorní vraníci a Kože hadí.

Autor: MiM
Snímek Magdalény Winnerlich

Další glosy si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery