Glosa - Co dnes dělá... malíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček

Malíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček

Glosa

Odevzdal jsem návrhy na sešitek poštovních známek s názvem Svět v oblacích pro rok 2019 pro mého nejmilejšího klienta, oddělení známkové tvorby České pošty. Z prací na zakázku je známková tvorba mým favoritem a na výsledných dílech je to myslím znát.

glosa ptacek 1glosa ptacek 3Nyní budu nějakou dobu v proslulé litografické dílně v pražské Říční ulici, kdy nejdříve kreslím mastnými litografickými tužkami a tušemi na speciální druh vápencového litografického kamene (odtud kamenotisk) první barvu čili základní kresbu a poté přichází samotný tisk. Tisk spočívá v odpuzování mastnoty a vody, kámen se při tisku vlhčí a tam kde je zamaštěn kresbou se chytne navalovaná tisková barva, která se v tlaku přenese na papír. Po vytištění nákladu se vrstva kamene zamaštěná kresbou odbrousí a kámen je připraven na kreslení další barvy.

Tisknu s vynikajícím litografem Martinem Boudou, synem Jiřího a vnukem Cyrila Boudy, který sám je také akademickým malířem. V litografické dílně jsem se nachomýtl k divadelním představením Příležitostného spolku Grafothália, který navazuje na dlouhou a slavnou tradici Grafičanky a Litografičanky vystoupeními k jubileu toho kterého kamaráda a kolegy výtvarníka a grafika. Zkoušky na taková představení z nichž dvě a půl proběhla v opravdovém divadle jsou tak náročné, že si občas nepamatuji jak jsem se dostal domů...

glosa ptacek 2Na pátek 12. dubna 2019 chystám společně s kutnohorskou uměleckou agenturou ArcusGallery vernisáž výstavy litografií a akvarelů v galerii knihkupectví Kosmas na Komenského náměstí v Kutné Hoře. Je to velmi zajímavý výstavní prostor, který dává možnost připravit ucelenou a docela rozsáhlou expozici. A třebaže je příprava takové výstavy časově poměrně náročná, už se na ni moc těším...

* * *

Malíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček tvoří v malbě, kresbě i umělecké grafice. Maluje akrylem a olejem, v grafice užívá hlavně techniku litografie, kterou vznikly desítky volných grafických listů, ex libris a novoročenek. Kresbu koloruje akvarelem nebo tušemi, vedle volných kreseb realizoval knižní ilustrace, užitou malbu a grafiku a také návrhy na poštovní známky. V grafických listech ztvárňuje magický svět techniky a lidí.

Od roku 1991 žije a pracuje v Praze, jeho obrazy a grafické listy jsou v galeriích a soukromých sbírkách po celé Evropě.

Text a snímky: MiM

Další glosy si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery