Nejstarší debutující režisér Česka sklízel ovace: Hastrman Ondřeje Havelky (64) posbíral čtyři České lvy

Film Hastrman Ondřeje Havelky nakonec posbíral čtyři ocenění

Komentář

Když se rozhodl, že ke svým profesí přidá i filmovou režii, bylo mu už po šedesátce. Díky svému snímku Hastrman se tak Ondřej Havelka (* 10. října 1954) stal nejstarším debutujícím režisérem celovečerního filmu Česka. A hned slavil mimořádný úspěch.

Historický magický příběh z rozhraní lidského světa a mystična v hlavní roli s Karlem Dobrým posbíral hned čtyři ceny Český lev, včetně té pro nejlepšího herce.

havelka hastrman 1havelka hastrman 2"Je to úžasný. Lva dostal Karel Dobrý, potom kamera, kostýmy a hudba. Nečekal jsem to, jen jsem doufal, že to dostane Karel Dobrý, protože si to fakt zaslouží," svěřil Ondřej Havelka, který nechce zůstat režisérem jednoho filmu, už připravuje svůj další režijní počin.

"Bude to ještě náročnější film. Tohle byla historická záležitost z 19. století, což bylo trochu složité, ale obsazení bylo komorní. S tím dalším filmem spějeme do jisté míry k přípravám a bude na motivy vzpomínek Jiřího Draxlera, slavného českého swingaře, a bude se odehrávat v rozmezí let 1939 až 1949. Na tom mi hodně záleží, aby to vyšlo, a pak už bych skončil," prozradil režisér.

Ten už toto téma zpracoval do divadelní hry V rytmu swingu buší srdce mé pro Národní divadlo v hlavní roli s Igorem Orozovičem a hraje v ní i jeho dcera Rozálie, která Ondřeje Havelku na České lvy doprovodila.

Zdroj: super.cz
Snímky Michaely Feuereislové

Další komentáře si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery