Oslavme spolu Den Vltavy

Komentář

Náš kalendář se jen hemží upozorněními na nejrůznější významné „dny“. Před krátkým časem to byl kupříkladu Den přístupu ČR k Severoatlantické smlouvě nebo tradiční Mezinárodní den žen. Letos připravil populární pražský Vševltavský spolek na neděli 17. března 2019 již popáté Den Vltavy. Tímto významným datem bude zahájena rekreační plavba parníky po Vltavě. Veškeré plavby v ten malý svátek budou pro Pražany i přespolní, domácí i zahraniční hosty zadarmo!

den vltavy 3den vltavy 1Celý den se nese ve znamení téměř bujarého veselí, včetně karnevalu masek. Za čtyři roky svého pořádání přitahuje Den Vltavy čím dál více návštěvníků, loni jich bylo na šest tisíc!

Členové Vševltavského spolku, kterými jsou pražští rejdaři, převozníci, rybáři, provozovatelé půjčoven lodí a sportovní kluby, připravili i letos širokou veřejností velmi oblíbené plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia, nezapomenutelné vodnické hrátky nad hladinou, kapelu Matylda – písně plavební, volný vstup do Muzea Karlova mostu a mnoho dalšího.

Bohatý program, skvělé zážitky, velká zábava

den vltavy 2den vltavy 4Úcty hodný Vševltavský spolek, který sdružuje více jak padesát subjektů spjatých s břehy Vltavy a uživateli vodních ploch, tedy připravil na Den Vltavy celou řadu atrakcí, které se budou odehrávat na vodě nebo alespoň v její blízkosti. Zájemci si tak mohou vyzkoušet plavbu na velkých výletních lodích, Czech Boat, Maria, Classic River, Slapy, Bachsaibling, Fidelio, Explorer, nebo Salonní rychlolodi Nepomuk – nejstarší osobní lodi v Praze. K dispozici bude i převozní loď Šemík a pramice z půjčovny lodiček Slovanka nebo šlapadla Klubu Lávka.

Návštěvníci se mohou těšit na vázání lodních uzlů s kapitánem Mario Juhasem, akci zvanou Promenáda obřích ryb, ukázku potápěčského vybavení, hasičský vůz s termovizí nebo i měření krevních hodnot. Sportovcům jistě udělá radost otužilecké plavání ve Vltavě a veslování na veslařském trenažeru nebo mořských skifech.

den vltavy 5den vltavy 6Atraktivní program oživí i Český hydrometeorologický ústav, který představí funkci limnigrafu Na Františku, předvede techniku pro měření průtoku řeky včetně možnosti vyzkoušení.

Chybět nebude ani ukázka rybářského řemesla a opékání „rybích“ buřtů, jelikož ryby neberou. Vševltavský spolek má za úkol, slovy předsedy spolku, známého „převozníka pražského“ Zdeňka Bergmana, zejména dvě věci. Ochranu profesních zájmů členů spolku a ochranu i rozvoj života v oblasti Vltavy a Berounky, legendárních českých řek. Jejich ekologická a vodohospodářská cena je nevyčíslitelná, právě tak, jako úžasný volnočasový a turistický zdroj.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív Vševltavského spolku

Další komentáře si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery