Komentář - Absurdní doba: Jak pejsek a kočička nesměli za komunismu slavit 28. říjen

Před rokem 1989 zakázaná pohádka. Zdroj snímku: Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce

Komentář

Povídání o pejskovi a kočičce. Kniha Josefa Čapka, která patřila k dětství milionů dětí stejně tak její částečná rozhlasová verze namluvená Karlem Högerem. U příležitosti sta let republiky se ale sluší připomenout, že i toto dílo prožilo temné roky této země se směšným zásahem. Komunističtí cenzoři totiž z vydání této knihy v letech 1948 až 1989 vyškrtli pohádku o tom, Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen. Ten zkrátka za komunismu nesměli slavit nejen obyvatelé země, ale ani zvířata v pohádce. Na tento den komunisté určili Den znárodnění…

Tuto pohádku neobsahuje ani audioverze Karla Högera. Zpět do vydání se epizoda o oslavách 28. řijna dostala až po roce 1989.Několik generací dětí tak vůbec nevědělo o tom, že pejsek s kočičkou slavili 28. říjen, tedy pokud se v jejich rodinné knihovně nenacházelo předválečné vydání kultovního díla Josefa Čapka. Poselstvím oslav 100 let republiky by tak kromě jiného mělo být, aby se republika už nikdy nedostala do tak absurdního stavu stavu, kdy budou cenzoři zakazovat i pohádky.

A o čem kdysi zakázaná pohádka je? Jeden druhého nejprve informuje o blížících se oslavách. Potom si vysvětlují, že před rokem 1918 se prý lidé neměli dobře a byla velká válka. Čapek se v textu zmiňuje o špatném císaři, kterého prý lidé vyhnali a založili si republiku, kterou vede „dobrý pan president“ Masaryk. Od té doby prý lidé velkolepě slaví 28. říjen jako velký svátek.

Autor: Štěpán Malát
Zdroj: forum24.cz

Další komentáře si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery