Komentář Johany Hovorkové: Popelka a Sněhurka za vaše zkažené životy vážně nemohou

Keira Knightley. Zdroj snímku: bbc.com

Komentář

Známá anglická divadelní a filmová herečka Keira Knightley (* 26. března 1985) rozproudila debatu, když dle článku na webu BBC zakázala své tříleté dceři dívat se na některé pohádky, protože podle ní ponižují ženy. Genderová debata se tak opět posunula dál – a při sledování diskuzí a reakcí na celou věc někdy opravdu zůstává rozum stát.

Jak se totiž ukázalo, zejména pokud člověk sleduje různé debaty o tomto fenoménu, hereččino přesvědčení, že taková Popelka velmi špatným způsobem dívkám ukazuje, že se nemají osamostatnit a zachránit samy, ale že je dobré počkat na bohatého muže, který je zachrání, zjevně není ani zdaleka ojedinělé.

Dosti problematická je také Sněhurka. Vzhledem k některým projevům kampaně #metoo a dalších asi není překvapením, že velmi pohoršující věcí má být to, že princ políbil Sněhurku bez dovolení! No, ona sice byla v podstatě mrtvá a on ji zachránil, ale to nevadí. Lepší bude, když žádné dítě už takovou hrůzu neuvidí. Všechny budoucí vztahové problémy totiž vycházejí z toho, že princ Sněhurku probudil polibkem, ale bylo to vlastně takové malé znásilnění, které v dívenkách zanechává hluboké trauma.

popelka 01Ano, zjevně už jsme došli tak daleko, že je problém, pokud někoho políbíte, když spí. Dá se sice očekávat, že mnozí z těch, kdo čtou tento text, už něco podobného udělali, ale pokud budeme v tomto trendu pokračovat, také by napříště mohli být veřejně odsouzeni.

Ne, za poškozené vztahy – a že jich je opravdu hodně, nemohou polibky pro Sněhurku nebo Šípkovou Růženku, nemůže za ně Popelčin ztracený střevíček a překvapivě za ně stejně tak nemůže perníková chaloupka nebo medvídek Pú.

Neustálé svádění viny na okolí, místo aby se každý podíval sám na sebe, například na to, jaký příklad dává ve své rodině svým dětem, je pouze snahou sejmout ze sebe odpovědnost za vlastní život.

Za všechno může škola, televize, Popelka. Svět by se měl přizpůsobovat, zakrývat problémy, schovat sporné situace a být tak hyperkorektní, až se z toho všichni zblázníme. Někteří se už ale asi zbláznili.

A pak je tu ještě větší důsledek podobných nápadů: Všechno tohle poukazování na naprosté nesmysly a banality jednoznačně ubližuje opravdovým obětem. Teoretizující feministky se pohoršují nad polibkem pro Sněhurku, ve skutečnosti je ale například v České republice alarmující počet znásilnění a poškození se je často bojí ohlásit. Dokud ale nepřestaneme dělat problémy z marginálií místo řešení opravdu zásadních věcí, nikam se neposuneme. Spíš naopak.

Autorka: Johana Hovorková
Zdroj: forum24.cz

Další komentáře si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery