Vyprávění o malém Eskymákovi Ivikovi

Pro děti a mládež

Útlá knížka o malém Ivikovi a jeho strastech i radostech, které prožívá se svojí rodinou a kamarády v mrazivém Grónsku.

freuchenova pipaluk titulfreuchenova pipaluk patitulStovky a tisíce kilometrů leží mezi námi a nehostinným krajem mrazu a ledu, kde žil Ivik, jeho sourozenci, maminka a dědeček, kde žil a zahynul Ivikův otec Marjak. Je to od nás na severozápad vzdálenost skoro tak velká jako desateronásobná délka bývalého Československa (česky kniha vyšla v roce 1958). Dnes už jenom na severu Grónska, největšího ostrova na světě, žijí Eskymáci v malých osadách stejně, jako žil Ivik, o kterém  vypráví stejnojmenná kniha dánské a eskymácké spisovatelky Pipaluk Jette Tukuminguaq Kasaluk Palika Hager.

Ta byla dcerou slavného dánského výzkumníka Petera Freuchena z jeho prvního manželství s Eskymačkou jménem Navarana Mequpaluk. Manželství trvalo od roku 1911 do roku 1921, kdy žena zemřela při epidemii španělské chřipky. Pipaluk měla mladšího bratra jménem Mequsaq Avataq Igimaqssusuktoranguapaluk.

freuchenova pipaluk 2freuchenova pipaluk 3Autorka ve svém nejslavnějším románu vypráví o dospívání mladého Eskymáka Ivika. Ten se poté, kdy jeho otec zahyne na lovu, stává skutečnou hlavou rodiny a během předlouhé polární noci dokáže zajistit v nepřátelském živobytí pro šest lidí.

Knihu, která vyšla jako šestý svazek v edici Světová knihovnička Státního nakladatelství dětské literatury v roce 1958, přeložil Jan Rak a ilustrovala Naděžda Bláhová.

Dobrodružný příběh Ivik autorky Pipaluk Freuchenové je již spíše sběratelskou raritou. Knížku, která je ve velice dobrém stavu, si můžete prohlédnout a objednat v internetovém antikvariátu nebo přímo zde