Hledáme, koupíme knihy Jiřího Kulhánka

Reportáž

Jiří Kulhánek (* 31. prosince 1967) je předním českým autorem knih na pomezí science fiction a fantasy. Narodil se v Brandýse nad Labem, nyní žije v Praze. V roce 1989 absolvoval SPŠS v Liberci. Od roku 1993 je členem SF&F Workshopu. Je patrně nejprodávanějším současným domácím autorem žánru, populárním i mimo okruh pravidelných čtenářů SF a fantasy.

V roce 1996 získal cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nadějného nováčka. Mezi fanoušky je proslulý tím, že nerad vystupuje na veřejnosti, rozhovory dává jen zřídka a odpovídá stručně.

kulhanek 1kulhanek 2Hrdinové jeho knih mají mimořádné až nadlidské schopnosti (například upíři, kyborgové, speciálně vycvičení bojovníci); obvykle jsou na počátku napadeni a stráví velkou část děje útěkem a skrýváním před masami „normálních“ nepřátel, jejichž nebezpečnost spočívá v kvantitě, ale nakonec triumfují i nad jejich skrytými vůdci, což je několik málo zloduchů ještě supermanštějších než sami Kulhánkovi hrdinové.

Další charakteristické znaky Kulhánkova díla: děj, který má ryclý spád, černý až cynický humor koncentrovaný ve formě tzv. wisecracků („hlášek“ – knihy jsou vesměs vyprávěny v první osobě), detailní popisy vyspělé techniky (zejména zbraňové), s jejíž pomocí hrdina řeší různé problémy, a hojné naturalistické, i když odlehčené líčení násilí. Především v tomto ohledu je Jiří Kulhánek nejlepším autorem současné české brakové literatury.

kulhanek 3kulhanek 4Kulhánkovi hrdinové představují sice kladnou stranu konfliktu, ale jsou ztělesněním opaku čítankové ušlechtilosti a často se dopouštějí i morálně pochybných skutků. Určité nedostatky knih lze spatřovat v poněkud jednodušším jazyce a relativně častých logických nesrovnalostech. Kulhánkův styl bývá přirovnáván ke Quentinu Tarantinovi. Je často napodobován, ale zpravidla nepříliš zdařile.

Z jeho díla uveďme zejména romány Vládci strachu (1995) a Cesta krve I. – Dobrák (1996), která získala cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za nejlepší původní knihu roku. Tatáž cena pak byla o rok později udělena knize Cesta krve II. – Cynik a roku 1999 Divocí a zlí I. – Čas mrtvých. Kulhánkovy romány jsou u nás velice oblíbené. Patří mezi knihy, které jsou nabité akcí a krví.

Hledáme jak jednotlivé tituly, namátkou Cesta krve I., II. a III., Noční klub I. a II., Divocí a zlí I., II., III. a IV., Vyhlídka na věčnost a další, ale i celé soubory či sbírky knih Jiřího Kulhánka. Preferujeme sice co nejlepší stav, ale po dohodě koupíme i knihy ve stavu horším či špatném nebo i zlomky.

Vaši nabídku s popisem, fotografií a cenou přivítáme telefonicky (722 711 226) nebo mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Knihy vykupujeme po dohodě, pro větší počet přijedeme.

Autor: MiM
Snímky: i-passage.cz

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny