Na skleničku s herečkou, improvizátorkou a básnířkou Jitkou Osička

Reportáž

Po delší odmlce, za níž bylo stěhování kutnohorského Vinařství Jiří Kocián, které je spolupořadatelem cyklu Na skleničku s..., do nových prostor v Uhelné ulici 599/5, přivádí kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery do města pod Svatobarborskou katedrálou zajímavou osobnost - mladou performerku, herečku a básnířku Jitku Osička. Listopadová Sklenička se odehraje v sobotu, 16. dne předposledního měsíce roku 2019, začátek je v 17:00 hodin.

Jitka Osička se narodila 19. března 1987 ve znamení ryb v Klatovech. Vystudovala obor Muzikálové herectví na JAMU v Brně, absolvovala v roce 2013 rolí královny Alžběty I. v muzikálu Pokrevní sestry v Divadle na Orlí.

Jak sama říká, po absolvování JAMU se rozhodla zůstat na volné noze a nechat se životem vést... Působila na různých divadelních scénách v Brně, Praze i Liberci. Ztvárnila například postavu Funny Brice v muzikálu Funny Girl, Zuzanku ve Figarově svatbě, Marii Callas v Tosce nebo Marii Toufarovou v inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar). V letech 2015 až 2017 vyučovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze hlavní obor Muzikál. Dnes vyučuje převážně soukromě.

osicka sklenicka 3osicka sklenicka 4Kromě divadla a filmu se v poslední době věnuje především autorským projektům s názvem Pohybové obrazy - kdy skrze sebe ztvárňuje umělecká díla do prostoru s následným výkladem za pomoci zpěvu, tance a herectví na různých vernisážích. Jejím dalším projektem jsou Impro Woo večery ve stylu One woman show za doprovodu bubeníka.

Jitka Osička je rovněž autorkou tří básnických sbírek (Sladěno medem, Šacho-tvorní vraníci a Kože hadí), které při pořadu představí a přečte z nich několik ukázek. Poezie mladé básnířky je nekomformní stejně jako její improvizační vystoupení. Nenechává se svázat formálními básnickými pravidly, obsah je pro ni jednoznačně nadřazen formě. Vznikají tak básně nonsensové, nabité energií, city a prožitky.

osicka sklenicka 2osicka sklenicka 1Po autorském čtení bude následovat beseda, při které jistě Jitka Osička plně využije svých improvizačních schopností. Řeč se určitě také stočí na její nejnovéjší roli - v přeneseném slova smyslu i doslovně. Divadlo Kolowrat totiž připravuje v režii Světlany Lazarové na úterý 10. prosince 2019 premiéru hry amerického dramatika a spisovatele Williama Gibsona Dva na houpačce, ve které hraje Jitka Osička hlavní postavu. Jejím divadelním partnerem je Jan Horák.

Podvečerem Na Skleničku s herečkou, improvizátorkou a básnířkou Jitkou Osička, který začne úderem páté hodiny odpolední v sobotu 16. listopadu 2019 v prostorách kutnohorského Vinařství Jiří Kocián (Uhelná 599/5), bude tradičně provázet Lenka Frankovicová.

Autor: MiM
Snímky: Archív art-tour.cz

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny

Více se o literárních podvečerech Na skleničku s... dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny