Na skleničku s básníkem a publicistou Karlem Sýsem

Reportáž

Po úspěšném únorovém pokračování literárního cyklu Na skleničku s..., při kterém svoji tvorbu představil výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař, přivádí kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery do města pod Svatobarborskou katedrálou osobnost poněkud kontroverznější - básníka a publicistu Karla Sýse.

sys sklenicka 1sys sklenicka 2Karel Sýs se narodil 26. července 1946 v Rychnově nad Kněžnou, na Vysoké škole ekonomické vystudoval zahraniční obchod. Pracoval v Art Centru, poté v Tvorbě a její literární příloze. Od roku 1988 do prosince 1989 byl šéfredaktorem literárního týdeníku Kmen. Vydal přes dvě desítky básnických sbírek, množství bibliofilií, studií, esejí, pozoruhodné historické prózy až třeba po knihy kuchařské. Překládal Apollinaira, Préverta, Éluarda, Rimbauda, Verlaina, Jarryho, markýze de Sada. Spolupracoval s malířem Kamilem Lhotákem, výsledkem je kromě jiných knížka Nadechni se a leť. Jeho poému Stroj času a další verše recitují na dlouhohrající desce za doprovodu kytary Štěpána Raka Viktor Preiss a Pavel Soukup...

sys sklenicka 3sys sklenicka 4Do Kutné Hory přiveze Karel Sýs samozřejmě svoje sbírky básní, z nichž některé vznikly na náměty obrazů, kreseb a grafických listů Kamila Lhotáka, například Vzducholoď v parku, ale také obrazové publikace z historie Prahy (Jak se bavila Praha; Praha před sto lety či Protektorát ve fotografii). V poslední době Karel Sýs těsně spolupracuje s výtvarníkem a scénografem Vojtěchem Kolaříkem, připomeňme alespoň sbírku Malá inventura. Kromě toho seznámí Karel Sýs přítomné i se zatím posledním dílem specifické řady publikací, které osobitým a razantním způsobem reagují a neúprosně glosují současnou společenskou i politickou situaci u nás. Knihu Bordel na kvadrát označil recenzent Ivan Černý na stránkách webu Putování za uměním za "silnou kávu ze sporáku Karla Sýse".

sys sklenicka 5sys sklenicka 6Na programu je po stručném představení autora obvyklá beseda, na kterou naváže autogramiáda. Literární podvečer Na skleničku s Karlem Sýsem bude moderovat kutnohorská knihovnice Lenka Frankovicová, ve Vinotéce U Sv. Barbory (Husova 144) je začátek ve čtvrtek 12. dubna 2018 od 18:00 hodin. Welcome drink pro všechny přítomné přichystal kutnohorský vinař Jiří Kocián.

A ještě poznámka na konec... Karel Sýs se do Kutné Hory vrátí opět v pátek 18. května 2018, kdy v Knihkupectví a galerii Kosmas zahájí výstavu Kamil Lhoták: Knižní ilustrace, kterou společně připravuje ArcusGallery a Spolek přátel Kamila Lhotáka. Při vernisáži bude slavnostně uvedeno na trh i nové vydání knihy Kamila Lhotáka Na suchu a ve vzduchu, dva soubory pohlednic z rozsáhlého cyklu kreseb Amerika a také faksimile vystavovaných originálních knižních ilustrací.

Autor: MiM
Zdroj snímků: Archív redakce a i-passage.cz

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny

Více se o literárních podvečerech Na skleničku s... dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny

sys sklenicka 7sys sklenicka 8