Vladimír Císař dokázal namalovat při Skleničce obraz

Výtvarník, pedagogo a filmař Vladimír Císař a moderátorka literárního podvečera Na skleničku s... Lenka Frankovicová

Reportáž

Prvního únorového dne navázala kutnohorská umělecká agentura ArcusGallery na cyklus pořadů Na skleničku s... Do Vinotéky U Sv. Barbory přišel výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař. Zaplněný salónek byl ještě "doplněn" velkoplošnou obrazovkou a malířským stojanem.

Knihovnice Lenka Frankovicová autora přivítala a potom už začala jízda. Vladimír Císař si očividně celý podvečer užíval, odpovídal na otázky, vyprávěl, bavil přítomné. Často je rozesmál, občas přiměl k zamyšlení. V dialogu s moderátorkou ozřejmil třeba techniku černobílých ilustrací ke knize Paměti z Fastrova mlýna, vyznal se, že nejraději tvoří svoje obrazy akrylem. O Pamětech a jejich autorce krátce pohovořila i Věra Kalousová, praneteř Marie Vondrové-Fastrové.

cisar sklenicka okok cisar sklenickaVladimír Císař připravil a promítl i několik svých krátkých filmů. Bouři smíchu vyvolal dílkem Dálkový mikrofon, u dokumentu, který zaznamenává likvidaci bývalé Avie poznamenal, že je to pravděpodobně jediný ucelený filmový záznam smutného konce proslulé kutnohorské fabriky.

Stihl i namalovat podklad pro velkorozměrový obraz, na kterém je samozřejmě chrám Sv. Barbory i Fastrův mlýn. Podepisoval knihy, pohlednice i faksimile svých obrazů, zarecitoval z vlastní básnické tvorby a zamyslel se na otázkou, která v současné době trápí mnohé Kutnohořany: Proč historické jádro města "vymírá", končí nejenom zajímavé krámky, ale i místa dlouhodobě spojená s městem, nyní třeba proslulé Knihkupectví U stříbrného groše. Příjemný večer pokračoval i ještě dlouho po skončení "oficiálního" programu.

Autor: tz
Zdroj: Obzory Kutnohorska
Snímky Miroslava Moravce

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny