Prestižní literární Man Bookerovu cenu získal román o Lincolnovi na hřbitově od amerického autora

Spisovatel George Saunders se svou knihou Lincoln v Bardu na předávání Man Bookerových cen. Zdroj snímku: Reuters

Reportáž

Románová prvotina Lincoln in the Bardo od známého autora povídek George Saunderse vyhrála letošní Man Booker Prize. Nejvýznamnější literární cena udělovaná v Británii, spojená s odměnou 50 000 liber a zvýšeným zájmem čtenářů, tak podruhé připadla americkému autorovi.

Osmapadesátiletý Texasan žijící v New Yorku George Saunders byl favoritem sázkařů. „Forma a styl tohoto originálního románu odhalují duchaplné, inteligentní a hluboce dojemné vyprávění. Příběh o pronásledovaných a pronásledujících duších v posmrtném životě mladého syna Abrahama Lincolna paradoxně živě evokuje postavy, které tento jiný svět zaplňují. Lincoln in the Bardo je zakotven v historii a zároveň si s ní hraje a zkoumá význam a zkušenost empatie,“ popsala vítězný román předsedkyně poroty Lola Youngová.

Na cenu udělovanou od roku 1969 měly šanci i dvě mladé debutantky, které si na slávu teprve zvykají. Devětadvacetiletá Fiona Mozleyová pracuje v londýnském knihkupectví a svůj lyrický román Elmet psala na mobilu cestou vlakem do rodného Yorku. Emily Fridlundová drama o osamění History of Wolves tvořila během pěti let, kdy se zároveň i pomocí umělého oplodnění snažila stát matkou.

Z USA vzešla polovina nominovaných, autoři mimo země Commonwealthu a Irsko o Bookerovu cenu mohou soutěžit od roku 2014. Do letošního ročníku se přitom přihlásilo méně amerických románů než v roce 2016, pod třicet procent z celkového počtu. Ve Spojených státech se narodili Emily Fridlundová i George Saunders.

Třetím americkým kandidátem se překvapivě nestal Colson Whitehead s kritikou otrokářství The Underground Railroad ověnčenou už Pulitzerovou cenou, který skončil v širším výběru oznamovaném v červenci 2017, ale veterán Paul Auster s více než osmisetstránkovou knihou 4 3 2 1, s níž se vrátil na scénu po sedmi letech. Americký autor vyhrál poprvé v roce 2016, konkrétně Paul Beatty s románem The Sellout.

Domácí Británii kromě Fiony Mozleyové zastupovala Ali Smithová se svým románem o Británii po odhlasování brexitu Autumn. Skotská spisovatelka se o Bookera ucházela už počtvrté, naposledy měla šanci díky knize How to Be Both.

Mezi finalisty se už jednou dostal také pákistánsko-britský autor Mohsin Hamid, jeho úspěšný thriller Váhavý fundamentalista se poté dočkal i filmové adaptace s Rizem Ahmedem v hlavní roli. Nyní se do užšího výběru probojoval s knihou Exit West.

Předsedkyně jury Lola Youngová nominované publikace popsala jako unikátní a nebojácné knihy, které jdou proti hranicím konvencí. „Způsob, jakým napadají naše zavedené myšlení, dokazuje sílu literatury,“ uvedla při vyhlašování nominací.

Autorka: Iva Přivřelová
Zdroj: E15

Další reportáže ze světa knih najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery