Knižní novinka - Vyjdou aforismy malíře Zdeňka Červinky

Zdeněk Červinka alias Targus. Snímek Jiřího Rohela

Knižní novinky

Zdeněk Červinka (* 8. září 1928; † 6. října 2016) alias Targus byl nejen známým uherskohradišťským malířem, ale také velkým bavičem a vypravěčem. Není proto divu, že se chystají k vydání jeho aforismy. Sepsal je publicista a historik Jiří Severin.

cervinka aforismy 1Zatím nikde nezveřejněné literární skvosty zapisoval Jiří Severin v ateliéru malíře i na mnoha jiných místech desítky let. Knížku nazvanou lakonicky Zdeněk Červinka-Targus Aforismy graficky upravil Tomáš Ježek, fotografie pořídil lékař a fotograf z Velehradu Jiří Rohel. Všichni tři pánové byli dobrými přáteli malíře Zdeňka Červinky.

„Půjde o bibliofilii v omezeném počtu tři stovek výtisků, vyjde v létě 2020 a nebude k dostání v běžných knihkupectvích. Objeví se pouze v galeriích Zlínského kraje, se kterými malíř dlouhodobě spolupracoval,” uvedl autor Jiří Severin.

Zdeněk Červinka byl nejen malíř, ale i zdatný vypravěč a fejetonista. Právě s grafikem Tomášem Ježkem vydával vlastním nákladem nekritickou revue Dingo & Digger, jejímž vydavatelem podle něho byla nadace Více papriky našim dětem. Revue vycházela pod záštitou družstva RUMOL, což měly být Ručně Malované Oleje, a bez podpory ministerstva kultury.

cervinka aforismy 2„I na tomto jeho počinu je vidět, jakým dokázal být recesistou. Legraci si opravdu dokázal dělat ze všeho,” komentoval Targuse Jiří Severin a dodal s úsměvem: „Město si však jeho poněkud netradičního díla velmi považovalo. Se vší úctou se stal nositelem Ceny města Uherské Hradiště.”

Při posezeních s přáteli s dávkou ironie Zdeněk Červinka zdůrazňoval: „Umění neexistuje. Všechno jsou to jen fígle a triky. Kýč, toť umění pro náš lid!”

Jednu touhu se však Zdeňkovi Červinkovi nepodařilo naplnit. „Přál si natočit film, ale to už bohužel nestihl. Tak mu alespoň vydáme jeho aforismy,” uzavřel téma autor chystané knížky aforismů Jiří Severin.

A jaký bude tento pozoruhodný literární počin? Tady je malá ochutnávka:

I člověk s dokonalou pleší může být pěkný všivák
Otevřel království kýče i bez paklíče
Byl tak nevázaný až skoro brožovaý

Autorka: Dana Lipovská

O dalších knižních novinkách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny