Knižní novinka - Kniha Startky bez filtru a pivo do džbánku slibuje retro příběhy, autorkou je Jana Klimešová

Obálka nové knihy Jany Klimešové. Snímek: Archív autora

Knižní novinky

Ke třicátému výročí Sametové revoluce vychází kniha Startky bez filtru a pivo do džbánku. Autorkou je Jana Klimešová, která žije v Irsku. Tato dvougenerační retro kniha vypráví příběh, který mnozí jistě zažili. Knihu vydává nakladatelství Petrklíč.

„Ale nečekejte žádnou velkou historii,“ říká autorka knihy. „Připomenu vám vaše dětství a těm, kteří tuto dobu nepamatují, přiblížím život jejich rodičů či prarodičů.“

Kniha je určená mládeži, dospělým i pamětníkům. Autorka chce čtenáře zatáhnout do životů dvou generací v minulém století a dát jim vám na výběr při porovnání včerejška s dnešní technicky vyspělou dobou. I když se v knize sem tam objeví jadrné slůvko, určitě nevzbudí pohoršení – nutno si přiznat, že naše mládež ta slovíčka už dávno zná.

Zrychlujícím se tempem doby se zmenšuje fantazie a touha dětí po hračkách a knihách. Což je velká škoda. Autorka připomene kouzelné a propracované dětské hry a v neposlední řadě i život knižních hrdinů, který nebyl vždy jen pohádkový. Neexistovaly moderní počítačové hry a mnoho čtenářů si možná vzpomene na své zábavné dětství i bez nich.

„Jednotlivé příběhy jsou přerušovány malými politickými titulky, které k té době patřily. Neznamená to ovšem, že když příběh vyprávím, tak také se vším, co se v této době dělo, souhlasím,” uzavírá Jana Klimešová.

Autor: Robert Rohál

O dalších knižních novinkách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny