Jiří Severin vydal knížku o mudrování

Jiří Severin získal v roce 2012 celostátní ocenění za významné dílo literatury faktu, byl také vyznamenán krajskou cenou Pro Amicis Musae. Zdroj snímku: Archív Jiřího Severina

Knižní novinky

Historik, muzeolog, učitel a publicista Jiří Severin není na poli literatury žádným nováčkem. Teď se však na rozdíl od svých předchozích děl, která se pohybovala na pomezí literatury faktu a publicistiky, rozhodl sepsat krátké příběhy a moudra z moravských vesnických hospod, sklepů a pálenic.

severin obalka1Mudrování národu moravského aneb Nemožú být všeci páni, mosijú být aj luďá. Už samotný název nové knížky Jiřího Severina napovídá, že autor při vymýšlení krátkých příběhů a mouder netrávil tolik času u psacího stolu jako mezi lidmi. Tu na vesnici, tu ve městě, někdy na chalupě nebo ve škole. Vždycky však s přáteli, rodinou, známými i neznámými.

Jak sám napsal: „Toulám se valašsko-slováckými luhy a háji, mokřisky, loukami a křovisky, pobývám v restauracích, bufetech, palírnách a vinných sklepeních, hospodách i všelijakých špeluňcích, návsích, ateliérech, veřejných prostorách, a zapisuji. Co si náš lid povídá, co si myslí a co pije, co má na srdci, čím se zabývá, jaké jsou jeho ‚priority napříč politických spektrem'.”

Jiří Severin se toulá rád a umí naslouchat. Také to potom umí hezky sepsat, upravit, dotvořit a někdy i vymyslet. Mudrování národu moravského je toho důkazem. Knížku si lze nyní vypůjčit v knihovničce zlínské kavárny Balkanexpress, časem pak také koupit v regionálních knihkupectvích.

Autorka: Dana Lipovská

O dalších knižních novinkách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny