Skoro ztracená Lhotákova kniha se dočkala nového vydání

Knižní novinky

Téměř po osmi dekádách se na knihkupecké pulty vrací kniha Kamila Lhotáka Na suchu a ve vzduchu. Poprvé vyšlo toto autorské dílo (Kamil Lhoták knihu nejenom ilustroval, ale také, jak stojí na patitulu, i vypravuje) v roce 1940, tehdy v nakladatelství Vyšehrad, nyní v edici Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus International.

lhotak na suchu titullhotak na suchu zsMalíř, grafik a ilustrátor Kamil Lhoták (* 25. července 1912; + 22. října 1990) byl jedním ze zakládajících členů Skupiny 42. Byl samoukem s výrazným malířským rukopisem. Tematické rozpětí jeho díla je velmi široké. Typické je pro něho okouzlení moderní technikou: na jeho obrazech se tak objevují různé horkovzdušné balony, vzducholodě, letadla, bicykly nebo staré automobily, závodiště, kouřící komíny nebo nádraží. Inspirací mu byly i různé obrázkové časopisy a reklamní prospekty. Po vzoru kolegů ze Skupiny 42 hledal náměty i v ohradách a zákoutích pražské periferie, které zobrazoval se snovým, básnickým nádechem.

Významná je také jeho knižní ilustrační tvorba, která obsahuje desítky titulů, převážně literatury pro děti a mládež. Méně známá už je jeho literární tvorba. Není příliš rozsáhlá, čítá tři sborníky, v nichž shromáždil devět samostatných knih, řazených od bicyklu, přes automobil, vzducholoď až po lodě a ponorky.

lhotak na suchu 1lhotak na suchu 4Titul Na suchu a ve vzduchu byl donedávna prakticky ztracený a světlo světa spatřil znovu díky vznikající spolupráci Spolku přátel Kamila Lhotáka a nakladatelství Globus International. A náhodě, jak píše v předslovu k novému vydání Karel Sýs, dlouholetý přítel Kamila Lhotáka: "25. května 1976 jsem knihu objevil v antikvariátu a hned s ní spěchal k autorovi. Kamil byl jejím objevem potěšen, myslím, že ji ani sám neměl. A hned do ní vepsal věnování mým synům. Jednomu bylo šest roků a druhému teprve měsíc..."

lhotak na suchu 2lhotak na suchu 5Téměř osm desítek černobílých, charakteristickým výtvarným rukopisem vytvořených pérovek, někdy jen zhruba načrtnutých, jindy pečlivě propracovaných, dává knize neopakovatelné lhotákovské kouzlo. Umělec se ve svojí výtvarné tvorbě díval na svět "očima okouzleného dítěte". A stejnýma očima sleduje a popisuje svět techniky, který tak miloval a byl jím unešen. Pravda, někdy je to pro současného čtenáře poněkud zavádějící či náročné srovnat se v časových posloupnostech. Ale nakladatel na začátku knihy vysvětlil, proč zachoval neopakovatelný autorův styl i dikci. Knihu sice doplnil osvětlujícími poznámkami, leč velice střídmě a nechává čtenáře vznášet se na obláčcích Lhotákovy okouzlenosti a fantazie.

lhotak na suchu 3lhotak na suchu 6A třebaže se mnohé autorovy předpovědi o směřování techniky nenaplnily (nezapomeňme, že knihu psal v letech 1938 a 1939) či nenaplní, nic to neubírá na tom, že se na současný knižní trh dostala neobyčejná kniha, která potěší nejenom ctitele a sběratele Lhotákova díla.

I když, kdo ví... Kapitolu o vzducholodích končí Kamil Lhoták takto: "Vývoj vzducholodí nekončí dneškem, ale čeká je slibná budoucnost, protože mohou dopravovat velké náklady. Snad již není daleká doba, kdy vzduchulodi budou spojovat pevniny a na svých palubách převážet celé stovky cestujících..." A v pátek 18. května 2018, kdy byla kniha Na suchu a ve vzduchu v Kutné Hoře pokřtěna a uvedena na trh, proletěla nad Českem největší současná komerční vzducholoď světa, žlutý Zeppelin NT. A dospěláci i děti ji sledovali stejně okouzlenýma očima, jako ti, kteří v Lhotákově knize pozorovali balóny a vzducholodě...

lhotak na suchu krest1lhotak na suchu krest2Knihu Na suchu a ve vzduchu pokřtili růžovými plátky během vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Knižní ilustrace, kterou v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas připravila umělecká agentura ArcusGallery, hudebnice, výtvarnice a spisovatelka Petra Vychytilová, kytaristka a zpěvačka Lucie Zhory, baletní mistr Vlastimil Harapes a básník a publicista Karel Sýs. Současně s knihou byly na trh uvedeny dvě série pohlednic z Lhotákova cyklu kreseb Amerika - Američané a Američanky.

Prohlédnout a případně i objednat si můžete Lhotákovu knihu Na suchu a ve vzduchu v internetovém Knihkupectví theressa nebo přímo zde.

Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

O dalších knižních novinkách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny

lhotak na suchu 7lhotak na suchu krest3