Jiří Suchý & Stanislav Štepka: Nevesta predaná Kubovi, aneb Federálny inzitný muzikálik

Literatura

Sběratelský exemplář libreta divadelní hry Nevesta predaná Kubovi, která měla premiéru 21. ledna 1984 ve Štúdiu S v Bratislavě a po 103 reprízách derniéru 11. září 1986. Knižní vydání, které představujeme, vyšlo v roce 1987. Kniha i divadelní představení by klidně mohly nést podtitul Federálny inzitný muzikálik z legendárních divadel z Prahy a Radošiny. Tedy, ze Semaforu a Rašinského naivného divadla.

Autoři Jiří Suchý (* 1. října 1931) a Stanislav Štepka (* 26. července 1944) přicházejí ze zcela rozdílných geograficko-historicko-kulturních podmínek, aby spojili, co se zdálo nespojitelné, slovenský a český humor, a spojili ho na stejné úrovni. Intelektuální humor a satira se prolíná s lidovým.

nevesta predana kubovi titulnevesta predana kubovi zsNevesta predaná Kubovi je divadelní hrou s dlouhou historií, Jiří Suchý se Stanislavem Štepkou ji napsali už koncem 70. let minulého století, ale Suchého jméno tehdy bylo krajně nepohodlné, a proto i hra musela jít nejdříve k ledu. Nepodařila se prosadit k rozhlasovému vysílání, pak se zdálo, že by se projekt mohl oživit dokonce pro televizi, přičemž režírovat ji měl Jiří Menzel. Tento projekt ale také padl kvůli částečné cenzuře na jméno Jiřího Suchého kvůli jeho postoji ke komunistickému režimu. Až teprve po lehkém uvolnění poměrů v druhé polovině 80. let 20. stoleltí se podařilo hru prosadit na divadelních prknech. Měla velký úspěch i dobré kritiky, hrála se střídavě na Slovensku i v Čechách, herecký tým byl z poloviny z Radošinského naivného divadla a z poloviny ze Semaforu. Ze semaforských herců v Neveste predanej Kubovi hráli Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Dagmar Patrasová, Evžen Jegorov, Ivan Podobský, Věra Křesadlová, Vladimír Hrabánek, Miriam Brochová, Simona Chytrová, Jitka Sedláčková nebo Jiří Datel Novotný.

nevesta predana kubovi patitulnevesta predana kubovi 1Nakonec se libreto hry podařilo v roce 1987 u nakladatelství Tatran vydat i jako knihu plnou úžasných ilustrací Svetozára Mydla a Jiřího Suchého.

Antikvární sběratelský exemplář prvního nižního vydání libreta Nevesty predanej Kubovi, který je ve vynikající kondici, si můžete prohlédnout v internetového antikvariátu, kategorii Divadlo, nebo přímo zde.

Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další články o české i zahraniční literatuře najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

nevesta predana kubovi 2