Nekrolog - Zemřel britský spisovatel Richard Gordon, autor Doktora v domě

Zdroj snímku: bbc.com

Literatura

V pátek 11. srpna 2017 zemřel ve věku 95 let britský lékař a spisovatel Richard Gordon. Proslul sérií knih ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Jako první o tom informoval server bbc.com.

Humoristické knihy s lékařskou tématikou si našly čtenáře v mnoha zemích. Odehrávají se ve smyšlené londýnské St. Swithin nemocnici a Richard Gordon, vlastním jménem Gordon Stanley Ostlere (* 15. září 1921), je napsal v šedesátých až osmdesátých letech minulého století. Knihy se staly podkladem pro scénáře sedmi filmů či telelvizních a rozhlasových komediálních seriálů Doktor v domě. Celkově napsal více jak tři desítky knih.

Romány Doktor v domě, Doktor bez hlavy či Doktor v žitě vyšly také v českých překladech s ilustracemi Adolfa Borna.

gordon richrd v domegordon richrd na moriPrvní knihu z této série, Doktor v domě, napsal Richard Gordon převážně z vlastních zážitků, prožitků a zkušeností, vždyť pracoval jako anesteziolog v Londýně a Oxfordu a jeden čas byl také lodním chirurgem.

Jeho první román, který vyšel v roce 1967, však nebyl se série Doktor v domě, ale zabýval se životem plastického chirurga mezi oběma válkami. Richrd Gordon napsal také biografický román Soukromý život Florence Nightigaleové (anglická ošetřovatelka šlechtického původu, autorka odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky), kterou však líčí jako lesbičku. Dalšími obdobnými biografiemi byly například romány Jack the Ripper a Doctor Crippen.

Se svojí ženou Mary, která je také anesteziologičkou, napsal knihu pro rodiče Baby in the House.

Autor: MiM
Zdroj: bbc.com

Další neveselé čtení, tedy nekrology, najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Arcusgallery