V Muzeu klasického knihařství v Rožďalovicích pořádá Nadační fond Jendy Rajmana cyklické výstavy čerpající především z bohatého odkazu uměleckého knihaře Jendy Rajmana. Nyní je to výstava s názvem Kniha jako blahopřání.

Ve Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.

Zdá se, že krásná literatura, natož pak poezie, nemá v současné době takříkajíc ustláno na růžích. Válcuje je bulvár, televize i internet. Nemusí být ale přece jen tak zle, jak se na první pohled zdá. Čtečky tištěné knížky přese všechny prognózy na okraj našeho zájmu nevytlačily, knih vychází stále dost a dost, od překladové literatury až po díla domácích autorů.

K „Ostrovu svobody“, jak se až do konce milénia říkávalo prvnímu lidově demokratickému státu v Latinské Americe, má doyen našich cestovatelů Miloslav Stingl, etnograf a spisovatel, mimořádně silný vztah. Stačí říci kouzelné slůvko Havana, a ožije, rozzáří se a zamilovaně vzdychne.

Spisovatel George Saunders se svou knihou Lincoln v Bardu na předávání Man Bookerových cen. Zdroj snímku: Reuters

Románová prvotina Lincoln in the Bardo od známého autora povídek George Saunderse vyhrála letošní Man Booker Prize. Nejvýznamnější literární cena udělovaná v Británii, spojená s odměnou 50 000 liber a zvýšeným zájmem čtenářů, tak podruhé připadla americkému autorovi.

Krajská vědecká knihovna v Liberci. Zdroj snímku: ČTK

Knihovnou roku 2017 se stala obecní knihovna ve Křtinách na Blanensku. V tradiční knihovnické soutěži zvítězila v kategorii základní knihovna a její zástupci v pražském Klementinu cenu převzali od ministra kultury Daniela Hermana.