Malíř Libor Vojkůvka

V pátek 21. září 2018 zemřel jeden z nejvýznamnějších současných českých malířů Libor Vojkůvka. Bylo mu 71 let. Libor Vojkůvka byl samoukem, který maloval pracnou a originální metodou, kdy na plátně překrýval několik vrstev barev. Námětem jeho obrazů byly zdánlivě fantaskní výjevy často ze života hmyzu.

Ve věku 96 let, zjara letošního roku, odešel sklářský výtvarník René Roubíček, který patřil ve svém oboru ke světové špičce. Setkali jsme se s ním osobně na jeho poslední výstavě v pražské Tripartit Gallery, specializované na umění českých mistrů křehké krasy. Zde byl vystaven nejenom průřez jeho bohatou tvorbou, ale zároveň se konala i další z autogramiád jeho knihy Sklo nepočká, kterou ve formě rozhovorů napsal s novinářem Petrem Volfem.

Před osmdesáti lety vyslal radista pučisty generála Franca do éteru smluvený signál k povstání: Obloha nad celým Španělskem je čistá. Situace se brzy změnila nejen v občanskou válku, ale i v předehru ke 2. světové válce. U příležitosti tragického výročí porážky republikánských sil, bojujících za demokracii a svobodu, v jejichž řadách působilo i před dva tisíce československých interbrigadistů, máme možnost díky naprosto novému turistickému projektu navštívit vybraná místa ve Valencii a Murcii, kde probíhaly v roce 1939 poslední bitvy vzpomínané občanské války.

„Jsem nucen rezignovat na členství v porotě Státní ceny za literaturu, neboť od včerejška náš stát reprezentuje odpuzující vláda, která svoji moc vyhandlovala s komunisty a způsobila, že se extremistická politická strana stala skrytou i zjevnou součástí státní moci.“ Zdroj snímku: ČTK

„Jsem nucen rezignovat na členství v porotě Státní ceny za literaturu, neboť od včerejška náš stát reprezentuje odpuzující vláda, která svoji moc vyhandlovala s komunisty a způsobila, že se extremistická politická strana stala skrytou i zjevnou součástí státní moci.“ To napsal odpoledne v pátek 13. července 2018 básník Petr Hruška, předseda zmíněné poroty, Radimu Kopáčovi z Odboru umění, literatury a knihoven Ministerstva kultury ČR. Ten jakožto administrátor této ceny přeposlal e-mail nám, zbylým šesti porotcům. A teď, babo, raď.

Okouzlující a magické město pod Svatobarborskou katedrálou, historická Kutná Hora, je stále více zaplevelena hernami a casiny. Blikající neonové reklamy a poutače se rozhodně neslučují s postavení města, které je zapsáno na listině světového kulturního dědictví UNESCO. Již nyní je Kutná Hora na devátém místě v České republice s nejvyšším počtem automatů na počet obyvatel. Počet 17,9 automatu na 1000 obyvatel na alarmující!

Další články...