Fotoreportáž - Kampu rozezněl koncert pro Svjatlanu Cichanouskou, vystoupili Koller i Katarzia

Reportáž

Několik set lidí přišlo na koncertní vystoupení na pražské Kampě Hrajeme za svobodné Bělorusko – Koncert pro Svjatlanu. K lidem při něm promluvila právě vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Stejně jako dříve předseda senátu Miloš Vystrčil ji moderátor Tomáš Měcháček označil za běloruskou prezidentku. Po jejím projevu účastníci koncertu skandovali Živě Bělarus!, tedy Ať žije Bělorusko!

Cichanouska 1aCichanouska 1Cichanouska 2Svjatlana Cichanouská uvedla, že si dříve nedokázala představit, že v Bělorusku i v zahraničí je tolik kreativních lidí. „Každá taková akce solidarity nás nesmírně posiluje,“ dodala s díky pro české hudebníky a organizátory akce.

Někteří z posluchačů měli přes ramena běloruské bíločervené vlajky, na pódiu hovořili také zástupci běloruské menšiny v České repiblice nebo například novináři Mikuláš Kroupa a Tereza Engelová, která mluvila o situaci novinářů v Bělorusku. Tento stát je teď podle ní jedním z nejnebezpečnějších pro žurnalisty. Lidé pak mohli napsat vzkazy pro pronásledované běloruské občany do knihy, kterou organizátoři předají Bělorusům. Jedním z hlavních vystupujících byl také zpěvák David Koller, který kromě jiného zahrál píseň Karla Kryla Tak vás tu máme. Dále vystoupil například zpěvák James Harries, skupina Ahmed má hlad nebo zpěvačka Bára Zmeková. Se Svjatlanou Cichanouskou si také mezi diváky popovídal čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Cichanouska 3Cichanouska 4Cichanouska 5Akce začala s mírným zpožděním po 18:30. Respirátor měli policisté, ochranka Cichanouské a z několika set lidí ho zpravodaj ČTK přes malé rozestupy viděl nasazený u jednotek návštěvníků. Program skončil po necelých dvou hodinách.

Občanské sdružení Opona chtělo akcí podpořit Bělorusy, které režim prezidenta Alexandra Lukašenka buď násilím umlčel, nebo vyhnal za hranice.

Cichanouska 6Cichanouska 7Cichanouska 8Cichanouská v srpnových prezidentských volbách 2020 kandidovala proti běloruskému vůdci Lukašenkovi, oficiálně získala jen zhruba deset procent hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než oficiálně vyhlášený vítěz Lukašenko. Výsledky voleb, které byly podle Miloše Vystrčila „nesvobodné, neférové, nespravedlivé a protiprávní“, neuznává řada států ani Evropská unie.

Svjatlanu Cichanouskoun a zámku v Lánech přijal také prezident Miloš Zeman. Vyjádřil jí osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem.

Autorka: Alena Spálenská
Zdroj: ČTK, forum24.cz

Další reportáže o hudbě u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery