Mirek Jiřišta byl s námi, třebaže, bohužel, už ne fyzicky

Reportáž

Úterý, 6. února 2018: Do vyprodaného hlediště kutnohorského Tylova divadla shlíží z obří fotografie tvář vynikajícího muzikanta, kapelníka, trumpetisty, skvělého parťáka a výborného člověka (jehož krédem bylo rozdávat radost lidem kolem sebe) Miroslava Jiřišty.

jirista 02jirista 03Plný sál je při obdobných večerech nepsaným pravidlem, vždyť s Mirkem Jiřištou se ráda setkává spousta vyznavačů jeho muziky, několik generací, které s ním absolvovaly taneční, někdejší „odpolední čaje“, plesy, bály, promenádní koncerty, vystoupení v milované Kutné Hoře i na mnoha dalších místech Čech a celého tehdejšího Československa a v dalších evropských zemích (zejména v Německu, kde se za jeho kapelou pravidelně táhly zástupy obdivovatelů) – tento večer má pořadové číslo dvacet a původně byl určen i k oslavě devadesátých narozenin barda, na jehož těle věk sice nějaké stopy zanechal, avšak na jeho duši určitě ne.

Mirek Jiřišta zemřel v listopadu 2017 a přece se v srdcích a myslích přátel a ctitelů devadesátin dožil - s gratulací se do Tylova divadla dostavili nejen diváci, ale také téměř stovka kolegů ze světa hudby, lidí, které ovlivnil, mnohé doslova vychoval.

jirista 04jirista 05Pořadem provázejí okouzlující Alžběta Sosnovcová (samozřejmě, že si v průběhu večera i zazpívala) a Aleš Čermák, z jeviště zní Mirkův milovaný jazz a swing jako zaklínadla mágů jménem Armstrong, Gershwin, Ella Fitzgerald, Ray Charles, stejně jako další žánry (Miroslav Jiřišta říkal: Hudba je jen dobrá nebo špatná): dechovka, lidovka, country, folk... Střídají se Kolínský Big Band, Royal Dixieland Band, Trampoty, Brzdaři, Laura, JeToJedno s dětským souborem Škubánek a mnohá další tělesa s dlouhou řadou sólistů, mezi nimiž nemohou chybět Zdenička Mačinová, Karel Vlček, Jirka Koten, Alžběta Sosnovcová, Eva Náhlovská, Petr Konývka, Jaroslav Pospíšil, Josef Matura, Olda Drahorád a další... Všechny zde vyjmenovat nelze.

Po téměř čtyřech hodinách vše končí, hlediště osiří. Portrét shlíží dál. A ta hudba pořád zní, stejně jako (z CD, jež vyšlo těsně před popisovaným pořadem) charakteristický, charismatický hlas, který tak dlouho měl (a stále má) mnohým z nás co říct Velké poděkování patří producentovi Antonínu Novotnému a všem, kteří mu byli nápomocni při zajišťování tohoto skvělého večera.

jirista 07Autor: Vítězslav Hospes
Snímky Antonína Novotného
Zdroj: Obzory Kutnohorska

Další reportáže ze zajímavých hudebních vystoupení u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

jirista 08 jirista 06jirista 09