Máme málo policejních mlátiček, přijeďte, píšou Ondráčkovi z Dobřichovic

Zdeněk Ondráček. Zdroj snímku: ČTK

Pozvánka

Ve středočeských Dobřichovicích chystají připomínku listopadových událostí roku 1989. V rámci této akce připravuje místní divadelní společnost obrazy z památných míst revolučních dní. Mají však problém s obsazením negativních rolí, například esenbáků a členů Pohotovostního pluku. Proto se starosta Dobřichovic obrátil na komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Ten má totiž s rolí „mlátičky“ velké zkušenosti.

V sobotu 9. lisitopadu 2019 se část Dobřichovic změní v Albertov, Vyšehrad nebo Národní třídu (v ulici 5. května), kde bude průvod zastaven policejním kordonem a posléze i zezadu z „VB centrály“ obklíčen. V rámci oslav třiceti let od sametové revoluce se tak místní pokusí i dnešní mládeži ukázat, jak to v listopadu 1989 vypadalo. „Následovat bude policejní zásah a vyhnání demonstrantů na nádvoří dobřichovického zámku,“ píše se na webu Dobřichovické divadelní společnosti.

Do obsazení rolí se díky autentičnosti zapojil i starosta obce Petr Hampl. Ten se rozhodl, že osloví jednoho z nejpovolanějších, poslance KSČM Zdeňka Ondráčka. Kontroverzní politik má totiž bohaté zkušenosti z rozháněním demonstrací i bitím mužů i žen, kteří se jich účastnili.

Do Poslanecké sněmovny proto dorazil dopis, v němž Petr Hampl žádá o pomoc komunistu, přezdívaného díky své minulosti „Mlátička“. Kromě jiného starosta Zdeňkovi Ondráčkovi píše: „Na akci spolu s našimi divadelníky vystoupí v roli studentských vůdců dobřichovičtí studenti a máme domluvena i dobová vozidla VB a herce v policejních uniformách. V tom je ale právě určitý háček. Příslušníků VB ,mlátiček‘ nemáme dostatek. Nikdo z našich divadelníků se do této veskrze záporné role bohužel moc nehrne,“ popisuje problém, spojený s happeningem Petr Hampl.

„Napadlo nás proto, zda byste se, jako jeden z těch, kteří v roce 1989 zasahovali proti demonstrantům, našeho ,esenbáckého‘ komparsu nechtěl zúčastnit a zavzpomínat tak na dobu před 30 lety, kdy jste stál na symbolické opačné straně barikády. Třeba vám ještě visí ve skříni tehdejší zelená uniforma a pověstný bílý obušek,“ doufá dobřichovický starosta.

Upozorňuje však Ondráčka, aby nechal na uzdě výcvikem získané reflexy a obušek proti účastníkům happeningu za žádných okolností nepoužil. „Nesmíme zapomenout na to, že půjde pouze o představení!“ vzkazuje Petr Hampl. „Pokud Vás nabídka této role zaujala, neváhejte nás kontaktovat. Občerstvení – pivo a párek zajištěno!“ dodává.

Autor: Vilém Besser
Zdroj: forum24.cz

Další divadelní pozvánky najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery