Moravská zemská knihovna v Brně zve na výstavu o Karlu Högerovi

Z plakátu výstavy. Snímek Jiřího Smutného

Pozvánka

Po prázdninách pokračuje Moravská zemská knihovna s cyklem výstav Oči Brna, v němž představuje významné kulturní osobnosti moravské metropole. Tentokrát organizátoři vybrali herce známého z filmů, divadelních představení i televizních inscenací, rozhlasových her, pohádek a Večerníčků, národního umělce Karla Högera.

Karel Höger se narodil jako třinácté dítě Františkovi a Marii Högerovým v domku na Mojmírově náměstí 13 v Brně - Králově Poli. Otci Františkovi bylo tehdy 66 let, maminka byla o 25 let mladší. Měla malý krámek, který musela za války zavřít. „Dodnes cítím jeho kombinovanou vůni povidel, mýdla Otta, vuřtů, polévkového koření Maggi, sezónního ovoce...“ vzpomínal po letech její nejmladší syn.

K divadlu inklinoval již jako malý chlapec. Od loutkového divadla pak plynule přešel k ochotníkům. Rád vzpomínal na své působení v Bratrství, kde nejen hrával různorodé role, ale i autorsky a režijně připravoval představení pro děti.

hoger 1Když vychodil měšťanku, nastoupil na učitelský ústav a nějaký čas působil jako učitel. Divadlo ho však stále lákalo. Hrával Kašpárka v loutkovém divadle Radost. Na vojně se přihlásil ke studiu na dramatickém oddělení brněnské konzervatoře.

V roce 1932 získal stálé angažmá v tehdejším brněnském Zemském divadle, kde ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. V roce 1940 přijal nabídku Národního divadla a trvale se přestěhoval do Prahy.

Jeho hlas znají nejen rozhlasoví posluchači, ale také generace dětí, pro které namluvil řadu pohádek a Večerníčků. Nejznámější je však divákům filmovým a televizním.

Výstavu Karel Höger, gentleman i loupežník můžete navštívit v přízemí budovy Moravské zemské knihovny v Kounicově ulici v Brně od od pátku 1. září do soboty 30. září 2017.

Autor: Jiří Smutný

Další divadelní pozvánky najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery