Forbína v Nymburce opět nezklamala

Marfuša v inscenaci Mrazíka v podání souboru V.O.S.A.

Reportáž

Již poosmnácté proběhla v neděli 3. března 2019 na malé scéně Hálkova divadla v Nymburce přehlídka malých jevištních forem Forbína.

Mikimu Mejstříkovi a Tomáši Fürbacherovi, kteří Forbínu organizují, se opět podařilo sestavit pestrou dramaturgii v různých žánrech v podání místních amatérských kumštýřů.

forbina nymburk 1forbina nymburk 2Program zahájil Vesnický Ochotnický Soubor Amatérů V.O.S.A. z Vestce divadelní adaptací oblíbené televizní pohádky Mrazík. Známé texty písní a nezapomenutelné hlášky střídali protagonisté s vlastními texty, ale i hlavní postavy měly mírně pozměněnou identitu. Například Mrazík jako alkoholik či značně emancipovaná Nástěnka. Diváci, kteří zcela zaplnili hlediště, se velmi dobře bavili.

S autorskými písničkami a se záměrně infantilními, zato velmi vtipnými básničkami vystoupil David Šitavanc. Naopak písně slavných autorů přednesl kytarista Jarda Semorád. Brnknul si a autorskou píseň zazpíval i Tomáš Fürbacher.

forbina nymburk 3forbina nymburk 4Vystřídali je básníci s vlastní tvorbou Aleš Misař a Eva Hrubá. Ti pak ještě spoluúčinkovali s Miki Mejstříkem v jevištním ztvárnění Misařova Hvězdopravce. Miki Mejstřík spolu s Tomášem Fürbacherem se představili i ve svérázném pojetí Othella a Jaga ze Shakespearova nesmrtelného díla. Williama Shakespeara zvolila rovněž Věra Dittrichová, když zarecitovala jeho Sonet.

Klasika si vybrala i mladičká Anička Vávrová – v monologu z Moliérova Lakomce předvedla svůj nesporný dramatický talent. Její sestra Lucka zase zazpívala a zahrála na ukulele.

O závěr pořadu se postaral s kytarou Vladimír Hochman, semifinalista sooutěže Česko-Slovensko má talent.

Další nymburská Forbína je naplánovaná na září 2019.

Text a snímky: Jan Řehounek

Další reportáže z divadelního prostředí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery