Pět minut s hercem Janem Přeučilem

Divadlo

Web Putování za uměním začíná nový seriál Pět minut s..., ve kterém budeme v krátkosti představovat osobnosti, známé i méně známé, z kultury, společnosti, umění...

V plejádě slavných českých komediantů, jak se dříve říkalo lidem z prken, která znamenají svět, a které na těchto stránkách představujeme, rozhodně nesmí chybět filmový a divadelní herec s úžasným hlasem, oblékáním a vstupováním – Jan Přeučil. Při práci na tomto článku jsme měli štěstí, neboť vznikal v čase divadelních prázdnin a Mistr Přeučil si tedy mohl lépe pro nás dělat čas, který jinak dělí mezi pedagogickou činnost, filmové a televizní role, dabing i vlastní tvorbu na pořadech pro děti i dospělé, při spolupráci s herečkou Evou Hruškovou, se kterou tvoří nejenom úspěšný kumštýřský, ale i manželský pár.

jan preucil 1Recept na dlouhověkost

Zkraje roku 2017 oslavil Jan Přeučil osmdesátku (narodil se 17. února 1937 v Pardubicích). Věk na něm rozhodně není znát. Štíhlý elegán, který má styl, džentlmen každým coulem. Má smysl pro humor a rád se směje, hovoří zásadně spisovně. Jeho recept na dlouhověkost?

Optimismus, pohyb na zdravém vzduchu a práce. Konkrétně: dobrá nálada je půl zdraví, co se týče pohybu, Jan Přeučil nevynechá jedinou příležitost, aby si mohl zaplavat v pražském Podolí, kam dochází prakticky pravidelně již dvacet let a rád a hodně chodí pěšky. Dokonce i do schodů, výtah použije jen v časové tísni. Na nějaké tělocvičny nebo fit centra nemá čas. Chůze mu náramně vyhovuje a tak ho třeba můžeme potkat po vltavské náplavce, kterou křižuje z jednoho konce na druhý se scénářem nějaké nové role v ruce, neboť při pří procházce se nejlépe na text koncentruje.

Třetím dílem Přeučilova receptu na dlouhověkost je práce, bez které si nedovede svůj život představit. Ovšemže má tu výhodu, že jeho povolání je i jeho největším koníčkem.

Dovolíme si za něho malou bilanci: V televizní a filmové tvorbě ztvárnil více jak sto postav, divadelních rolí má za sebou neméně pět desítek. Dále pak na čtyři sta dabingových rolí, kde zaujal díky svému rétorickému umění. Starší generace si jistě vzpomene na jeho debut v roce 1958 v legendárním filmu Smrt v sedle, milovníci muzikálů na něho chodí od roku 1993 do karlínského Hudebního divadla. Ze současných rolí jmenujme alespoň Přeučilovy postavy v televizních seriálech Stopy života nebo třeba Přístav. Jeho umělecké vyjádření řídí sama Thálie, která mu dala do vínku jedinečného „záporáka“ nebo „zlouna“, jak se píše ve stejnojmenné autobiografické knize Setkání s Janem Přeučilem. Těch publikací, mapující život tohoto elegána českého filmu s medovým hlasem a milovníka klobouků, je celá řada. Za všechny jmenujme alespoň Jan Přeučil od novináře a redaktora Vladimíra Kovaříka nebo Jan Přeučil, muž taktní k uzoufaní z tvůrčí dílny publicistky Šárky Horákové.

jan preucil 2Jak známo, Jan Přeučil je též vysokoškolským pedagogem, specializující se zejména na výuku rétoriky. Na pražské DAMU působil jako docent, vyučuje též na škole Akademického umění v Banské Bystrici na Slovensku. Rovněž sám napsal úspěšnou knihu Rétorika, která by měla patřit u začínajících herců k povinné literatuře. Jeho semináře, které věnuje této tématice, Jan Přeučil nazývá „rétorické laboratoře“ a je nutno dodat, že nezájmem studentů při nich rozhodně netrpí.

Jedna z obligátních otázek při našem setkání zněla: A co cestování?

Jan Přeučil, o kterém je v hereckých kruzích známo, že nevlastní žádnu chalupu nebo chatu, se vyznal z lásky k Řecku, které miluje jako kolébku civilizace a dramatického mění. Tak jako svého času legendární Démosthenés překřikoval hučení příboje s oblázkem pod jazykem, aby se naučil skvěle vyslovovat, brousí si na řeckých ostrovech během dovolené Jan Přeučil svůj přednes brouzdaje se po kolena v příboji – i když by dávno a dávno nemusel, jak je perfektní.

I když manželé Přeučilovi nevlastní žádný „víkendhaus“, mají celou republiku sježděnou. Není to ale díky výletům, nýbrž uměleckým štacím jejich divadla.

Curriculum vitae

jan preucil 3Janův otec, nakladatel a politik František Přeučil, byl jedním z obžalovaných v procesu s Miladou Horákovou a strávil deset let na Mírově a v lágru Leopoldov. Vlivem těchto událostí nemohl jít jeho syn studovat vysněné herectví i přes výslovné doporučení od slavného Karla Högera, že se jedná o talent, který se rodí jednou za sto let. A tak nastoupil do učňovského učiliště ČKD Stalingrad. Jeho touha po herectví byla však silnější než všechny překážky a posléze Jan Přeučil vystudoval večerní gymnázium pro pracující a následně byl přijat na Divadelní fakultu AMU v Praze. Tady studoval v ročníku kupříkladu s Milenou Dvorskou a Janou Hlaváčovou. Školu absolvoval v roce 1960 a hned pak šel takříkajíc od role k roli v divadle, filmu, televizi, rozhlasu a dabingu. Stálé divadelní angažmá měl v Divadle Na zábradlí od roku 1960 až do roku 1993, kde v letech 1982 až 1987 působil kromě jiného jako šéf činohry. Od roku 1993, jak jsme si již řekli, vystupoval také v muzikách hudebního divadla v pražském Karlíně.

Dnes má Jan Přeučil se svojí manželkou Evou Hruškovou v Mánesově ulici na pražských Vinohradech vlastní divadlo pro děti i dospělé.

Autor: Ivan Černý
Snímky Jana Parkmana

Další díly seriálu Pět minut s... najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Arcusgallery