Ve věku 96 let, zjara letošního roku, odešel sklářský výtvarník René Roubíček, který patřil ve svém oboru ke světové špičce. Setkali jsme se s ním osobně na jeho poslední výstavě v pražské Tripartit Gallery, specializované na umění českých mistrů křehké krasy. Zde byl vystaven nejenom průřez jeho bohatou tvorbou, ale zároveň se konala i další z autogramiád jeho knihy Sklo nepočká, kterou ve formě rozhovorů napsal s novinářem Petrem Volfem.

Okouzlující a magické město pod Svatobarborskou katedrálou, historická Kutná Hora, je stále více zaplevelena hernami a casiny. Blikající neonové reklamy a poutače se rozhodně neslučují s postavení města, které je zapsáno na listině světového kulturního dědictví UNESCO. Již nyní je Kutná Hora na devátém místě v České republice s nejvyšším počtem automatů na počet obyvatel. Počet 17,9 automatu na 1000 obyvatel na alarmující!

Slovenské hory a především termální prameny jsou u obyvatel České republiky tradičně velmi oblíbené. Bratrskou Slovenskou republiku rok co rok navštěvuje spousta českých turistů a Slovensko zaujímá první příčku na žebříčku oblíbenosti našich sousedů. Svoji roli při tom hraje nejenom společná historie, absence jazykové bariéry a krátké vzdálenosti, ale i známá slovenská pohostinnost.

Před osmdesáti lety vyslal radista pučisty generála Franca do éteru smluvený signál k povstání: Obloha nad celým Španělskem je čistá. Situace se brzy změnila nejen v občanskou válku, ale i v předehru ke 2. světové válce. U příležitosti tragického výročí porážky republikánských sil, bojujících za demokracii a svobodu, v jejichž řadách působilo i před dva tisíce československých interbrigadistů, máme možnost díky naprosto novému turistickému projektu navštívit vybraná místa ve Valencii a Murcii, kde probíhaly v roce 1939 poslední bitvy vzpomínané občanské války.

Olga Čuříková (uprostřed) s Jiřinou Jiráskovou (vlevo) a Janou Brejchovou

Publicista a spisovatel Jiří Vlastník se setkal při svých literárních cestách s mnoha pozoruhodnými osobnostmi, a to nejenom ze světa kultury. U některých z nich čistě pracovní zájem přerostl do vztahu, který by se dal nazvat přátelstvím. V tom případě se rozhovory stáčejí na jinou úroveň, káva, sklenka vína či koňaku dostávají tak říkajíc „jiný buket“. Tyto osobnosti toho mnoho prožily a hodně toho znají – autor proto rád nechá ochutnat i čtenáře webu Putování za uměním. Dnes s někdejší televizní hlasatelkou a moderátorkou Olgou Čuříkovou.

Snímek: George Hodan

Jméno Jiřího Davídka (* 7. ledna 1936; + 26. ledna 2018) je neodmyslitelně spjato s érou Ústředního loutkového divadla v Praze, jehož podobu a styl po leta spoluvytvářel. Byl jedním z nejvěrnějších žáků vynikajících loutkářů Jana Malíka a Erika Kolára.

Další články...