Van Goghův obraz se vydražil za více jak 180 miliónů korun

Ženy opravující sítě v dunách. Snímek: Gonzalo Fuentes, Reuters

Zahraničí

Obraz Ženy opravující sítě v dunách byl v pondělí 4. června 2018 v pařížské aukční síni Artcurial vydražen za více jak  sedm miliónů eur (přes 180 miliónů korun). Šlo o první dražbu van Goghova obrazu po více jak dvaceti letech ve Francii. Nizozemský malíř v zemi strávil významnou část svého života.

Dílo mladého van Gogha z roku 1882 získal americký sběratel za 7 065 000 eur, přičemž jeho hodnota byla odhadována na tři až pět miliónů eur, uvedla aukční síň. Na mezinárodním trhu se podle ní každý rok objeví pouze dvě až tři van Goghova díla.

Vydražený obraz znázorňuje venkovanky pracující na poli pod zamračenou oblohou. Malíře inspirovala krajina v okolí Haagu.

Nejdražším van Goghovým obrazem je už téměř tři dekády Portrét doktora Gacheta, který se v květnu 1990 v newyorské aukční síni Christie's vydražil za 82,5 miliónu dolarů. V poslední době se za nejvíce peněz prodal od van Gogha obraz Laboureur dans un champ, zobrazující oráče na poli, který získal zájemce na aukci v listopadu 2017 v New Yorku za 81,3 milionu dolarů.

Absolutní aukční prvenství drží obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), který se v listopadu 2017 v New Yorku prodal za 450,3 miliónu dolarů (téměř deset miliard korun).

Autor: ČTK

O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných v zahraničí si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery