Luxusní návrhy divadelních dekorací se budou dražit v Monte-Carlo

Aukce


Pařížská
aukční síň Artcurial sice nedosahuje věhlasu londýnských Sotheby´s či Christie´s, ale proslula netradičními, zajímavými a atraktivními aukcemi. Soustřeďuje se především na luxusní výtvarné artefakty a také na menší, ale ucelené sbírky.

Takovou je i soubor šestadvaceti návrhů divadelních dekorací proslulého André Levasseura (* 18. srpna 1927; + 31. ledna 2006), který získal bakalářský diplom na vyhledávané Ecole Saint-Joseph v Toulouse. Po absolutoriu nejdříve sedm let pracoval pro módního návrháře Christiana Diora. V roce 1956 opustil módní mola a zamířil k milovanému divadlu. Jeho osobité a perfektně propracované divadlení dekorace "hrály" na mnoha pařížských i mimopařížských scénách.

Aukci povede François Tajan v pátek 30. ledna 2015 od 17:30 hodin v Hôtel de Paris Place v Monte-Carlo, pod kladívko půjde ucelená sbírka divadelních dekorací, které André Levasseur vytvořil v letech 1956 až 1979.

Předaukční výstavu hostí od středy 21. ledna 2015 do soboty 24. ledna 2015 stejný hotel.

Hlavní technikou nabízených návrhů je kvaš, doplňkově potom tužka či tuš. Díla jsou na ručním papíru o rozměrech nad 600 x 800 milimetrů. Všechny návrhy jsou signované, většinou in verso, s popisem, případně i datací, opět většinou vpravo dole.

Kurátoři aukční síně Artcurial původně uvažovali o tom, že sbírku nabídnou jako celek, nakonec se však budou jednotlivé archy dražit samostatně s jednotným odhadem 3000 až 4000 euro (podle aktuálního kurzu zhruba 83 000 až 111 000 Kč).

K výsledkům přitažlivé aukce se vrátíme po jejím ukončení.

Autor: MiM
Zdroj snímků: Artcurial

O dalších aukcích u nás i ve světě si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery