Knižní novinka Petry Vychytilové Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? míří k dětem

Spisovatelka, hudebnice a výtvarnice Petra Vychytilová

Uncategorised

Před několika lety vydala v edici Miraculum Octavum Mundi spisovatelka, hudebnice a výtvarnice Petra Vychytilová úspěšnou knihu pro děti předškolního a mladšího školního věku Nastydlá strašidla. Pohádka s prvky fantasy (ostatně, všechny pohádky jsou tak trochu fantasy příběhy a každá fantasy v sobě nese pohádkové vyprávění) si ihned získala dětské čtenáře. Nejenom vlastním příběhem, ale také krásou křehkých dialogů, příběhů a básničkami-písničkami, které nejsou jenom na "ozdobu", ale posouvají děj kupředu.

vodnik notyvornik titulNa Strašidla volně navazuje kniha Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? Strašidla i Vodník jsou knihami kompletně autorskými, kdy text adekvátním půvabem souzní s autorčinými ilustracemi. Petra Vychytilová stvořila svět na pomezí reality a fantazie. Nehazarduje v něm s vkusem dětského čtenáře, nepodceňuje jeho schopnost vnímání. Kniha je navíc napsaná nádhernou češtinou, poetickou nejenom v básničkách, kterými je proložená. Autorčin styl a úžasný jazyk ocenil i proslulý rétor Jan Přeučil. Učinil tak na křtu audioknihy Nastydlá strašidla, kterou se svojí ženou Evou Hruškovou namluvil.

vodnik 2vodnik danJedna z postav Strašidel, dobrácký, vtipný, hravý a pohodový vodník Škvejchla, který lidi netopí, ba právě naopak, má je rád a baví ho hrát si, stejně jako děti, se tedy stala hlavním hrdinou další dětské knihy výtvarnice, hudebnice a spisovatelky Petry Vychytilové.

Vše, co bylo řečeno o Strašidlech, platí i o Vodníkovi, dokonce v mnohem větší míře. Zhudebněné básničky, často i s notovým zápisem, jsou křehké, vtipné a výrazně rytmické. Ostatně, rytmus se z nich přelévá i do prozaického textu. A když k tomu připočteme neotřelé a působivé názvy postav a postaviček, kterými Petra Vychytilová svoje dětské knihy zabydluje, snadno dojdeme k názoru, že se knihy vyrovnají dílům autorčiných idolů, z nichž jmenujme alespoň Exupéryho Malého prince.

vodnik stikavodnik 1Škvejchla si pro malé čtenáře přichystal i několik překvapení. Sazba knihy je vodnicky brčálová, část nákladu je ozdobena rybičkovými záložkami, které autorka sama uháčkovala, a každá kniha je doplněna o číslované a signované faksimile jedné z ilustrací - Štika v triku.

Připravujeme rozhovor s autorkou o její tvorbě pro děti, práci lektorky výtvarné výchovy či hry na zobcovou flétnu a uměleckých plánech, ale třeba i o tom, jak vznik knihy o vodníkovi Škvejchlovi ovlivnil její nejmladší synek Daniel.

Knihu Petry Vychytilové Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? si můžete prohlédnou a případně i objednat v internetovém Knihkupectví theressa nebo přímo zde.

xxx mim hlavickaAutor: MiM
Zdroj snímků: Archív Petry Vychytilové
Autor je šéfredaktorem webu Putování za uměním

O dalších knižních novinkách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny