Nekrolog - Zemřel československý Beatle Miro Žbirka

Zdroj snímku: facebook

Uncategorised

Ve věku 69 let zemřel slovenský zpěvák Miro Žbirka (* 21. října 1952; + 10. listopadu 2021). Novinkám to potvrdila zpěvákova manželka Katarína. Miro Žbirka byl legendou slovenské hudební scény, když ve své rodné zemi opakovaně zvítězil v anketách Slávik a Zpěvák roku. Od roku 2006 je členem Síně slávy na Slovensku. V 80. letech minulého století se jeho alba prodávala ve statisícových nákladech.

Žbirkova manželka Katarína Novinkám potvrdila, že zpěvák „zemřel na komplikovaný zápal plic”.

Hudebník skončil před měsícem v nemocnici na infuzích. „Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil,” napsal tehdy na svém Facebooku. „Posílejte energii, budu ji potřebovat,” poprosil fanoušky.

Se zdravím měl zpěvák naposledy problémy v roce 2017, kdy ho skolil zápal plic v Londýně a bál se o svůj život. Tehdy ho převáželi privátním letadlem, které pro něj poslali přátelé.

Zlatý slavík

nekrolog uzbirka 1nekrolog uzbirka 2Miro Žbirka se narodil v roce 1952 v Bratislavě, delší dobu však žil v Praze. Jeho matkou byla Angličanka a otcem Slovák.

Byl zakládajícím členem skupiny Modus s Jánom Lehotským a Marikou Gombitovou. V roce 1977 získali společně zlatou Bratislavskou lyru s písničkou Úsmev. Miro Žbirka pak s multiinstrumentalistou Lacom Lučeničom založil vlastní skupinu Limit.

Mezi jeho nejznámější písničky patří 22 dní, Balada o poľných vtákoch, Biely kvet Atlantída.

V roce 1981 si Miro Žbirka s Marikou Gombitovou zahráli společně také v muzikálu Neberte nám princeznú.

O rok později se stal Miro Žbirka jedním z mála zpěváků, kteří dokázali porazit Karla Gotta v anketě Zlatý slavík.

Na počátku devadesátých let minulého století moderoval pořad Rhytmick, kde mnozí diváci poprvé v životě zhlédli zahraniční videoklipy.

V roce 2001 vydal duet s českou zpěvačkou Marthou s názvem Co bolí, to přebolí.

nekrolog uzbirka 3Byl obdivovatelem Beatles, osobně se setkal s Paulem McCartneym a v legendárním studiu Abbey Road natočil CD Double Album.

V roce 2017 nadaboval svého kamaráda Paula McCartneyho v českém znění dobrodružného filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta. Roku 2020 pak o Miro Žbirkovi vyšel dokumentární portrét Meky režiséra Šimona Šafránka, který zpěvákův život představuje otevřeně a upřímně.

Autoři: Lubomír Holuša, Ivan Vilček, Jaroslav Špulák
Zdroj: Novinky

Další neveselé čtení, tedy nekrology, najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Arcusgallery