Mistrovství světa v broušení skla klepe na dveře

Jiří Trtík: Sympozium je jedinečné setkání lidí od skla. A jedním z důvodů, proč jej pořádáme, je popularizace tohoto starého řemesla, našeho národního rodinného stříbra...

Uncategorised

Není mnoho profesí, které by se mohly pochlubit takovouto vrcholovou soutěží, navíc v mezinárodním meřítku. Není divu, že se zrodila v zemi, kde stále ještě platí pořekadlo o „zlatých českých rukách“. Světlo světa spatřila roku 2015 ve Světlé nad Sázavou, známém českém sklářském centru. U zrodu nápadu stál Jiří Trtík, ředitel sklárny Bomma, součásti firmy Bohemia Machine, která patří k předním výrobcům sklářských brousicích strojů, technologických linek a příslušenství na světě.

Červen 2021 ve znamení sedmého ročníku

ms brouseni skla 1ms brouseni skla 3Prapůvodně se jednalo o Mezinárodní sympozium broušení skla, které však v roce 2020 povýšilo na Glass Cutting World Cup. Jeho úkolem je především ocenit práci špičkových brusičů a vybrat ty nejlepší, přiblížit toto prastaré umělecké řemeslo široké veřejnosti i probudit zájem o tuto práci mezi mladými, kteří se rozhodují o svojí životní profesi. Dobrých brusičů je totiž v posledních letech čím dál méně. Designová sklářská studia se sice rodí jak příslovečné houby po dešti, ale návrhy kumštýřů zvučných jmen již téměř nemá kdo realizovat.

„Veškeré sklářské soutěže byly a jsou založeny na hutní technologii, rytí a podobně, ale vyloženě broušení skla – nic takového není ani v České republice, ani ve světě,“ usmívá se Jiří Trtík, „což nás trochu trápilo. Broušení skla je přece úžasné řemeslo, kus poctivé práce a české tradice. Je to doslova český fenomén. A tak jsme se v roce 2014 rozhodli, že sympozium uspořádáme sami.“

Ostatně, kdo jiný by měl něco takového pořádat, než nejlepší výrobce sklářských brousících mašin na světě, který prodal brousícího robota dokonce do Japonska!

Král je mrtev, ať žije král

V roce 2020 se tedy ve Světlé nad Sázavou konal šestý ročník. A to v kategoriích Volná tvorba, Ruční brus – povinný tvar a Strojní brus – soutěž designérů.

Absolutním vítězem se stal mistr svého řemesla Václav Šrytr ze Světlé nad Sázavou. V kategorii Povinná tvorba byl první Daniel Vágner (Skalice u České Lípy), druhé místo obsadil Miroslav Žatečka (Světlá nad Sázavou), třetí byl Aleš Zvěřina (Nový Bor), který se zároveň může chlubit Cenou města Světlá nad Sázavou.

V kategorii Volná tvorba byl první Václav Šrytr (Světlá nad Sázavou), druhý Petr Slavík (Mimoň), třetí Lúbomír Beňo (Lednické Rovne).

A v třetí kategorii Strojní broušení zvítězila Klára Mikeš (Kamenický Šenov), druhý byl Jakub Balhar (Praha), třetí pak Petr Švancar (Světlá nad Sázavou).

Jak říkají skláři: Čus, brus!

ms brouseni skla 2ms brouseni skla 5Za šest let svého trvání si sympozium postupně vydobylo věhlas. V porotě, které tradičně předsedá špičkový odborník, autor řady publikací o tomto křehkém řemesle a jeho tvůrcích, kunsthistorik Petr Nový z Jabloneckého muzea skla, zasedají významní umělci a kurátoři. Této mezinárodní soutěži, dnes již Glass Cutting World Cup, se účastní nejlepší brusiči z českých, slovenských, slovinských i rakouských skláren.

Ačkoli by se dalo říci, že vše již bylo vymyšleno a uděláno, pořád, zas a znovu, se objevují nové a nové nápady.

„Laťka se rok od roku zvedá výš a výš,“ říká ředitel Jiří Trtík novinářům při představení sedmého ročníku mistrovství světa v broušení skla. „Je ohromné s jakými nápady soutěžící přicházejí. Je to nejen klasické zdobení broušením, ale přímo přetváření skla.“

Zajímá nás, jak silně jsou letos obsazeny soutěžní kategorie, budou mezi soutěžícími i brusiči z minulých ročníků? A co ženy?

„Letos je obsazenost velmi dobrá, dle zaslaných přihlášek vznikne pětatřicet nových objektů napříč všemi kategoriemi. Pro některé brusiče je již samozřejmostí účastnit se každým rokem, jde o kombinaci rivality a kamarádství. Z žen se letos zúčastní Petra Matelová, Klára Mikešová a Marta Šlamborová...“ vypočítává Jiří Trtík zástupkyně něžného pohlaví.

ms brouseni skla 6ms brouseni skla 7Slavnostní vyhlášení výsledků se již tradičně koná na zámku ve Světlé nad Sázavou, kde je nejen expozice historického skla, ale i prezentace soutěžních prací. Kdy přesně se bude konat vyhlášení, a na jaké doprovodné akce se můžeme těšit?

„Vyhlášení bude v pátek 4. června ve 13.00 hodin na zámku ve Světlé a bude součástí otevřené vernisáže děl nejenom z letošního ročníku GCWC, ale i z těch předchozích. Dále bude konat křest knihy, ilustrující předcházející ročníky. Také bude při této slavnostní příležitosti zahájen provoz podnikové prodejny Bomma. A celý páteční den bude probíhat Sklářské jamování – což je exhibice sklářských mistrů na huti sklárny Bomma,“ říká závěrem našeho setkání ředitel Jiří Trtík a dodává: „O den později, tedy v sobotu 5. června, se bude pro širokou veřejnost konat na nádvoří světelského zámku „sklářský jarmark“, kde bude možné nakoupit výrobky různých skláren...“

Víte, že...

ms brouseni skla 4Jak již bylo shora řečeno, Bohemia Machine je světově známá firma, která se již téměř třicet let specializuje na výrobu sklářských brousicích strojů, ty dodává kromě jiného i do země robotů, do Japonska, což je nevídaný úspěch. A v roce 2012 firma otevřela i vlastní sklárnu Bomma, specializující se na designové sklo, včetně unikátních svítidel. Dokáže hravě ale i takové unikáty, jako jsou obří láhve na víno nebo whisky či různé trofeje, kupříkladu pro tenisovou soutěž Miami Open.

Ředitelnu si Jiří Trtík může tapetovat domácími i mezinárodními diplomy a oceněními, jako kupříkladu Red Dot Award či Design Plus Award, udělena v rámci světového veletrhu Light+Building. Nejvíce si však váží prestižní ceny Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku. Pro Bomma je charakteristická spolupráce především s českými designéry.

cerny portretAutor: Ivan Černý
Snímky Mileny Městecké

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery