Nekrolog - Zemřela zpěvačka Hana Hegerová, bylo jí 89 let

Hana Hegerová. Snímek Jovana Dezorta

Uncategorised

Ve věku 89 let zemřela zpěvačka, známá šansoniérka Hana Hegerová. Hegerová se poslední leta neobjevovala na veřejnosti a nyní byla hospitalizovaná v Nemocnici Na Homolce.

„Bohužel, je to tak. Poslední měsíc byl složitý, měla nějaké závažnější zdravotní potíže, kvůli kterým podstupovala dialýzu,“ potvrdil zdroj z nemocnice.

Hana Hegerová se narodila 20. října 1931 v Bratislavě jako Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová v rodině ředitele banky, kvůli čemuž nemohla později z kádrových důvodů studovat Vysokou školu ekonomickou a pracovala ve strojírnách v Komárně. V letech 1937 až 1942 navštěvovala baletní školu Národního divadla v Bratislavě.

V letech 1951 až 1953 absolvovala odborný divadelní kurz při státní konzervatoři v Bratislavě a od třiapadesátého získala angažmá v Divadle Petra Jilemnického v Žilině. Ve filmu poprvé hrála v roce 1954, jako zpěvačka začala vystupovat o tři roky později.

V roce 1958 se Hana přestěhovala do Prahy a na Slovensku nechala manžela i syna Matúše. V roce 1960 hrála ve filmech Přežil jsem svou smrt a Policejní hodina, poté absolvovala stáž v Paříži a v roce 1961 nastoupila do divadla Semafor, kde působila až do roku 1966.

V roce 1967 vystoupila s úspěchem v pařížské Olympii, kde si pro své mistrovské pojetí šansonu vysloužila přezdívku Piaf z Prahy. A protože kromě francouzštiny a němčiny zpívala i anglicky a jidiš, jezdila po Evropě a hostovala i na světové výstavě v kanadském Montrealu v roce 1967. Právě tehdy zpívala hity jako Petr a Lucie nebo Lásko prokletá.

V češtině se proslavila zejména písněmi s texty Pavla Kopty a Jiřiny Fikejzové, ale také Zdeňka Rytíře či Pavla Vrby. Kromě toho spolupracovala také s autorským duem Petr Hapka a Michal Horáček, s nímž natočila v roce 1987 album Potměšilý host, které obsahuje její patrně nejpopovější hit Levandulová. Poslední album Mlýnské kolo v srdci mém natočila v roce 2010, prodalo se přes 1,5 miliónu nosičů.

Konec koncertní kariéry oznámila v roce 2011. „Rozhodla jsem se, že už nechci. Nechci už zpívat, nechci už vystupovat veřejně. Chci se zbavit stresu. Firma Hana Hegerová zkrátka končí, zůstává soukromá osoba Hana Hegerová, která si chce konečně vychutnat obyčejné klidné dny se svým pejskem. Držte mi palce, ať je jich ještě hodně,“ řekla tehdy.

V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

Zdroj: forum24.cz a novinky.cz

Další neveselé čtení, tedy nekrology, najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Arcusgallery