Stíny Valbone: Smrt postihuje i vrahy

Josef Habas Urban vytvořil drama lidské duše...

Uncategorised

Thriller Stíny Valbone, který vydalo nakladatelství Olympia, je novým románem Josefa Habase Urbana navazujícím na úspěšný Návrat do Valbone. Na pátrání po třech českých studentech zmizelých v albánských Prokletých horách v roce 2001, kteří se v chatě zvané Valbone stali nejspíš obětí gangu obchodujícího s lidskými orgány.

Jana, hrdinka první prózy, která se v ní s přítelem Josefem vydala po stopách nezvěstné sestry Lenky, se nesmířila s jeho smrtí.

Ta ho potkala při jejich pátrání na tom samém místě. Kniha Stíny Valbone začíná v okamžiku, kdy Jana dostane fotografii s datem starým měsíc a půl, na níž Josef stojí před neznámým domem. Může snad žít?

Stiny Valbone titulI podivný protokol o pitvě jeho údajného těla v ní vyvolal pochybnost. Musí se znovu vydat na sever Albánie! Pro tuto myšlenku získala i nového známého Leoše. To je jeden motiv.

Druhým a o dost poutavějším je příběh kosovského Albánce Gjarperyho, řečeného Had, člena ochranky Hasana Tahiriho, budoucího šéfa vlády osamostatněného Kosova.

Víc než dobrodružný příběh Gjarperyho a jeho pátrání po Janě, kterou má stihnout stejný osud jako Lenku, si zasluhuje ocenění psychologické vystižení hlavních postav ze zázemí nelidského obchodu.

Není divu, že smrt lidí zabitých jen kvůli tomu, že měli zdravé orgány nebo univerzální krevní skupinu, se zapsala i do duší organizátorů. V tom spočívá největší přínos pokračování prvního románu.

Předmluvu ke druhé knize Stíny Valbone napsal Milan Špalek, baskytarista a textař skupiny Kabát.

Autor: cg
Zdroj: Právo

O dalších knižních novinkách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny