Nekrolog - Ve věku 86 let zemřela beatnická básnířka Diane di Prima

Uncategorised

V neděli 25. října 2020 zemřela ve věku 86 let americká spisovatelke, básnířka a protiválečná aktivistka Diane di Prima. Zanechala po sobě pět dětí. Jako první o tom informoval v úterý 27. října 2020 deník The New York Times.

diana primaJejí rodina v prohlášení uvedla, že básnířka zemřela v nemocnici v San Franciscu. Přetože ji sužovaly dlouhodobé zdravotní problémy, včetně Parkinsonovy nemoci, do poslední chvíle pracovala na svých knihách.

Diane di Prima napsala čtyři desítky knihy a její díla byla přeložena do dvaadvaceti jazyků. Newyorkská autorka italského původu, která se narodila 6. srpna 1934, se stala osobností, spojující beatnické hnutí s hippies a umělce z východního pobřeží USA s jejich kolegy ze západního pobřeží. Později přesídlila do San Francisca. Setkávala se a spolupracovala s mnoha významnými literárními osobnostmi, jako byli Ezra Pound, Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Gregory Corso, Peter Orlovsky či Freddie Herko. Byla spoluzakladatelkou New York Poets Theatre.

diana prima 1Diane di Prima také krátce žila s psychedelické komunitě proroka LSD Timothyho Learyho. Začala studovat sanskrt i budhistickou filozofii a aktivně vystupovala proti válce ve Vietnamu.

V češtině je dostupný pouze zlomek její tvorby, knihy Střípky písně (2005), Čas beatniků (1996) a antologie amerických básníků Horoskop orloje (1987), slovensky vyšla antologie beatnické poezie Nahý anjel (1995).

Autor: MiM

Další neveselé čtení, tedy nekrology, najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Arcusgallery