Návštěva ateliéru - Voňavé obrazy s náladou

Autor článku, publicista a spisovatel Ivan Černý (vpravo), v rozhovoru s malířem Františkem Letákem v jeho ateliéru

Uncategorised

Jeden z našich nejúspěšnějších současných malířů František Leták, též přezdívaný Portrétista Prahy, je klasikem v pravém slova smyslu. Poctivou malbu se nesnaží nahradit samoúčelnou hrou barev či abstrakcí. Cestu k úspěchu nehledá v nejrůznějších ismech či počítačových kouzlech nebo tzv. aranžeringu, který se možná hodí za výkladní skříně obchodního domu, ale rozhodně nikoliv do umění. Za tím, že jeho plátna skutečně voní pryskyřicí a borovicovým jehličím, nestojí nějaký reklamní trik, který by měl zvýšit zájem o jeho dílo, ale poctivý terpentýn, kterým si, jak to i staří mistři dělávali, ředí vlastnoručně vyrobené barvy.

letak2 8letak2 13František Leták (* 1949, Ústí nad Labem) žije a tvoří v Praze. Po studiu sklářské školy se specializací malba, absolvoval Akademii výtvarných umění v ateliéru profesorů Jiroudka a Součka. Do tajů restaurátorského řemesla nahlédl u profesora Ondráčka, u kterého též studoval.

Hlásí se ke skupině volných umělců z oborů sklář, keramik, výtvarník i fotograf, kteří si říkají Poznamenaní, se kterými absolvoval během let desítku společných prezentací. Jedná se o partu, která spolu prožila 60. leta minulého století na sklářské UMPRUM v Kamenickém Šenově.

letak2 5Samostatných výstav má František Leták doma i v zahraničí celou řadu. Mimo Evropu úspěšně a pravidelně vystavuje v Japonsku. Jeho kouzlu doslova propadl, takže na terase svého ateliéru nad Břevnovem má bonsaje a japonskou zahradu. Nechybí samozřejmě ani jezírko se zlatými kapry.

letak2 7Ačkoliv František Leták rád chodí v kimonu a tradičních japonských dřevácích, u malířského stojanu přece jen stojí v praktických džínách a vestě. Pokud pracje na velkoplošné noční panoramatické Praze, jak se stalo v čase naší návštěvy, útočí na plátno výpady štětce, připomínající Pissarrovy bodové doteky, kterými tento slavný impresionista maloval. V té chvíli připomíná šermíře s kordem, trénujícího základní sestavu – tercii. Přirovnání nikterak nepokulhává, neboť v mládí František Leták skutečně sportovně šermoval.

Obrazy s náladou

Milovníci výtvarného umění jsou jeho díly nadšeni. Odborní žurnalisté ho přezdívají podle jeho nejmilejšího námětu, jak jsme se již shora zmínili, Portrétistou Prahy a hovoří se o něm jako o Slavíčkově nástupci. O jeho obrazy, na rozdíl od tvorby mnoha současných malířů, je zájem. Jeho umění zdobí salony sběratelů i pracovny podnikatelů, jeho plátna jsou jak v soukromých sbírkách, tak i ve státních galeriích. Není divu, protože se jedná o poctivý kumšt a zručnou malbu, která zdařile navazuje na notu novodobé české výtvarné tradice.

letak2 3letak2 4Zvláště dobrý je František Leták v okamžicích, kdy se vyjadřuje až schikanederovským šerosvitem při práci na námětech pražských ulic a uliček, zákoutí i nábřeží. Pokud František Leták začne hovořit o Praze, oči se mu zas a znovu horečně lesknou. Je do ní i po letech tvorby zamilovaný jako sedmnáctiletý student do slečny. Dvoří se jí po svém. Maluje ji v nedbalkách i večerní róbě, rozesmátou v letním odpoledni i uplakanou za podzimních plískanic. Jeho Portréty Prahy jsou stejně magické, jako Matka měst sama. Jakmile se na ně pozorně zadíváte, zjistíte, že není snadné se od nich odpoutat. Zvláště pak od velkoformátových. Koho by napadlo, co se za nimi skrývá hodin přípravných prací? Fotografování celého panoramatu ve dne i večer, pozorování za soumraku či svítání, detailní znalost ulic a jednotlivých domů. Žádný blok či činžák nechybí, ani nepřebývá. Většinou dokonce souhlasí i počet oken, o čemž svědčí kuriózní výčitka jednoho ze znalců staré Prahy, který konstatoval, že u jejich domu na nábřeží František Leták opomněl namalovat – balkón...

Víno, ženy a Japonsko

letak2 10letak2 11František Leták je rozeným krajinářem. Ale má i další oblíbené náměty - nejrůznější zátiší, včetně klasických s květinami, ovocem či moravským uzeným a cibulí. Rád také maluje vinohrad, hrozny i rozpité láhve a poloplné skleničky s červeným. Jako každý malíř rovněž obdivuje ženskou krásu. U něžného pohlaví ho ale zvláště přitahují oči, zrcadla duše, jak říkají Japonci.

Oduševnělá krása něžného pohlaví není dle jeho slov ohraničena věkem a je na ženách bezesporu tím nejkrásnějším. Jinak je i to nejhezčí tělo jen prázdnou nádobou, zamýšlí se František Leták u obrazu mladé dámy.

Jednou z největších životních kapitol Františka Letáka je jeho tvorba pro japonské galeristy

Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Je to již asi dvacet let, kdy vystavoval v Mladé Boleslavi „spolu s bratry Mánesovými a Preislerem,“ usmívá se vzpomínkou.

letak2 1letak2 2Abychom čtenáře nemátli, obrazy Mánesů a Preislera byly v hlavní části galerie, plátna Františka Letáka v horní části výstavních prostor. Ty zde objevil japonský galerista, kterého osud dovedl do města automobilů cestou po republice a ihned byl Letákovými obrazy nadšen. Je třeba říci, že se značně od klasické japonské tvorby liší námětově i zpracováním, ač mají společný perfekcionalistický přístup k malbě a vztah k detailu až miniatuře. Navíc Japonce zajímá nejenom vše z české hudby, ale též i naše sklo a výtvarné umění. A tak došlo k první koupi a pozvání na čtrnáctidenní pobyt v Tokiu. Dnes zde pravidelně vystavuje ve dvouletých cyklech, z obchodních partnerů se stali přátelé. Díky jim poznal většinu z nejdůležitějších míst této ostrovní říše, uznává jejich tradice a obdivuje je. Japonští galeristé mu pak zase oficiálně vzdali hold a dík, když na rozdíl od kompletní výpravy České filharmonie při pobytu za katastrofy tsunami, při havárii jaderné elektrárny, odmítl odletět domů do bezpečí.

Epilog

Protože je lepší jednou vidět, než desetkrát slyšet nebo číst, zveme čtenáře na připravovanou výstavu v Kutné Hoře, kde se bude František Leták prezentovat výběrem ze svého díla posledního desetiletí. Výstava, na které se představí i obrovské plátno Prahy z tohoto článku, se těší na milovníky výtvarného umění v průběhu měsíce lásky. Vernisáž výstavy, která vystřídá současnou expozici litografií a akvarelů Petra Ptáčka Zamilovaný motor, bude v pátek 10. května 2019 v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas.

letak2 6P. S. Ještě k tomu terpentýnu v úvodu. Malíři po celém světě mají drahně staletí k dispozici francouzský nebo ruský. Prvně jmenovaný je nepříjemně páchnoucí chemikálie na bázi petroleje, ten druhý se vyrábí macerováním smrkových či borových větviček s jehličím a přísadou pryskyřic. Nejenomže nepáchne, ale libě voní přírodou, navíc neleptá mozkové buňky. O tom by mohli vyprávět „démonem“ posedlí pařížští malíři. Předpokládalo, že jejich šílenství má na svědomí nadměrné užívání absintu, ale zdá se, všechno bylo jinak a mozek jim ničily výpary terpentýnu...

Autor: Ivan Černý
Snímky: Archív autora

Na další návštěvy ateliérů se můžete s webem Putování za uměním vydat zde nebo na facebooku ArcusGallery

letak2 9letak2 12